statystyki

Plan nie może ingerować w działalność gospodarczą

autor: Jakub Pawłowski27.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 27.07.2016, 10:32
piasek-budowa

Inwestor twierdził, że gmina narzuciła mu limit wydobycia, a przez to – żeby w pełni wyeksploatować złoże – będzie musiał utrzymywać kopalnię przez minimum 18 latźródło: ShutterStock

Studium uwarunkowań przestrzennych nie może określać obowiązków ani stawiać nakazów lub ograniczeń dla właścicieli nieruchomości – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła właściciela działek, który planował wybudować na swoim terenie kopalnię piasku. Problemów z realizacją inwestycji nastręczały mu jednak bardzo szczegółowe wytyczne zawarte w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które Rada Miasta Łazy wprowadziła uchwałą.

Przedsiębiorca uważał, że warunki te ograniczają i zbyt daleko ingerują w jego prawa do prowadzenia działalności. Zwrócił uwagę, że gmina narzuciła mu limit wydobycia, a przez to – żeby w pełni wyeksploatować złoże – będzie musiał utrzymywać kopalnię przez minimum 18 lat. To z kolei przekładało się na koszty – argumentował.

Mężczyzna nie zgadzał się także z określeniem maksymalnej głębokości wyrobiska, które w strefie ochronnej ujęcia wody mogło sięgać tylko 3,5 m w głąb ziemi. Podkreślił przy tym, że studium zagospodarowania przestrzennego jest ogólnym aktem planistycznym, który nie powinien zawierać takich obostrzeń i zbyt szczegółowych regulacji, bo od tego jest chociażby miejscowy plan zagospodarowania.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane