statystyki

Plan nie może ingerować w działalność gospodarczą

autor: Jakub Pawłowski27.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 27.07.2016, 10:32
piasek-budowa

Inwestor twierdził, że gmina narzuciła mu limit wydobycia, a przez to – żeby w pełni wyeksploatować złoże – będzie musiał utrzymywać kopalnię przez minimum 18 latźródło: ShutterStock

Studium uwarunkowań przestrzennych nie może określać obowiązków ani stawiać nakazów lub ograniczeń dla właścicieli nieruchomości – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła właściciela działek, który planował wybudować na swoim terenie kopalnię piasku. Problemów z realizacją inwestycji nastręczały mu jednak bardzo szczegółowe wytyczne zawarte w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które Rada Miasta Łazy wprowadziła uchwałą.

Przedsiębiorca uważał, że warunki te ograniczają i zbyt daleko ingerują w jego prawa do prowadzenia działalności. Zwrócił uwagę, że gmina narzuciła mu limit wydobycia, a przez to – żeby w pełni wyeksploatować złoże – będzie musiał utrzymywać kopalnię przez minimum 18 lat. To z kolei przekładało się na koszty – argumentował.

Mężczyzna nie zgadzał się także z określeniem maksymalnej głębokości wyrobiska, które w strefie ochronnej ujęcia wody mogło sięgać tylko 3,5 m w głąb ziemi. Podkreślił przy tym, że studium zagospodarowania przestrzennego jest ogólnym aktem planistycznym, który nie powinien zawierać takich obostrzeń i zbyt szczegółowych regulacji, bo od tego jest chociażby miejscowy plan zagospodarowania.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane