statystyki

Grażyna Stronikowska: Pogromca korupcji

autor: Paulina Szewioła26.07.2016, 10:27; Aktualizacja: 26.07.2016, 10:59

Polska ma swojego pierwszego przedstawiciela w Komitecie Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Została nim niedawno prokurator Grażyna Stronikowska.

Nie są to jej pierwsze doświadczenia z unijną policją antykorupcyjną zajmującą się m.in. tropieniem oszustw finansowych na szkodę budżetu UE oraz przemytu papierosów i innych towarów. Wcześniej przez 4 lata pracowała tam w wydziale prawnym jako delegowany ekspert krajowy, wspierając dochodzenia prowadzone przez pracowników OLAF. Teraz jako członek komitetu będzie nadzorować działalność całego urzędu. – Naszym zadaniem jest monitorowanie pracy dochodzeniowej OLAF, a także strzeżenie jego niezależności – wyjaśnia Stronikowska. – Sprawdzamy, czy w ramach prowadzonych czynności przestrzegane są gwarancje procesowe i czy relacje urzędu z innymi podmiotami nie godzą w jego autonomię. Kontrolujemy także sposób prowadzenia dochodzeń – dodaje.

W ocenie Ryszarda Czarneckiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego decyzja o wyborze prokurator Stronikowskiej do unijnej policji antykorupcyjnej zadaje kłam twierdzeniom, że nasz kraj jest izolowany w Europie. „Pokazuje to (...), że rola Polski się nie zmniejsza, a wręcz przeciwnie – rola naszego kraju w unijnych strukturach wzrasta” – komentował na łamach portalu wpolityce.pl europoseł PiS.

Sama Stronikowska przyznaje, że choć przedstawiciele poszczególnych państw w komitecie są niezależni w wykonywaniu swoich działań, to każdy z nich wnosi do tej struktury element kultury prawnej swojego kraju. I ona też zamierza to zrobić.

Prawo od początku znajdowało się na jej krótkiej liście kierunków, które chciałaby studiować. W dużej mierze było tak za sprawą ojca, który był prokuratorem. To właśnie pod jego wpływem podjęła ostateczną decyzję dotyczącą dalszej ścieżki kształcenia.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane