statystyki

Grażyna Stronikowska: Pogromca korupcji

autor: Paulina Szewioła26.07.2016, 10:27; Aktualizacja: 26.07.2016, 10:59

Polska ma swojego pierwszego przedstawiciela w Komitecie Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Została nim niedawno prokurator Grażyna Stronikowska.

Nie są to jej pierwsze doświadczenia z unijną policją antykorupcyjną zajmującą się m.in. tropieniem oszustw finansowych na szkodę budżetu UE oraz przemytu papierosów i innych towarów. Wcześniej przez 4 lata pracowała tam w wydziale prawnym jako delegowany ekspert krajowy, wspierając dochodzenia prowadzone przez pracowników OLAF. Teraz jako członek komitetu będzie nadzorować działalność całego urzędu. – Naszym zadaniem jest monitorowanie pracy dochodzeniowej OLAF, a także strzeżenie jego niezależności – wyjaśnia Stronikowska. – Sprawdzamy, czy w ramach prowadzonych czynności przestrzegane są gwarancje procesowe i czy relacje urzędu z innymi podmiotami nie godzą w jego autonomię. Kontrolujemy także sposób prowadzenia dochodzeń – dodaje.

W ocenie Ryszarda Czarneckiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego decyzja o wyborze prokurator Stronikowskiej do unijnej policji antykorupcyjnej zadaje kłam twierdzeniom, że nasz kraj jest izolowany w Europie. „Pokazuje to (...), że rola Polski się nie zmniejsza, a wręcz przeciwnie – rola naszego kraju w unijnych strukturach wzrasta” – komentował na łamach portalu wpolityce.pl europoseł PiS.

Sama Stronikowska przyznaje, że choć przedstawiciele poszczególnych państw w komitecie są niezależni w wykonywaniu swoich działań, to każdy z nich wnosi do tej struktury element kultury prawnej swojego kraju. I ona też zamierza to zrobić.

Prawo od początku znajdowało się na jej krótkiej liście kierunków, które chciałaby studiować. W dużej mierze było tak za sprawą ojca, który był prokuratorem. To właśnie pod jego wpływem podjęła ostateczną decyzję dotyczącą dalszej ścieżki kształcenia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane