statystyki

NIK: Emp@tia to niewypał

autor: Sylwia Czubkowska21.07.2016, 07:58; Aktualizacja: 21.07.2016, 08:04

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

System miał ułatwić pracę urzędów zajmujących się opieką społeczną. Kosztował 45 mln zł. NIK potwierdza, że był niewypałem.

Emp@tia miała stanowić centralny system, który łącząc wiele baz danych, umożliwiałby przepływ informacji między ośrodkami pomocy społecznej, urzędami pracy, ZUS-em i innymi urzędami zajmującymi się pomocą społeczną. W pierwszej kolejności miało to pozwolić na przesyłanie elektronicznych wniosków do ośrodków pomocy społecznej i na e-kontakty między OPS oraz resortem polityki społecznej. W kolejnych latach system miał być systematycznie rozszerzany o nowe funkcje, m.in. obsługę wniosków dotyczących świadczeń rodzinnych, Funduszu Alimentacyjnego oraz wpisu do rejestru eBON, czyli bazy danych ośrodków dla osób niepełnosprawnych. Jednak, jak wskazuje NIK w nowym raporcie, do którego dotarł DGP, skończyło się niepowodzeniem.

W latach 2014–2015 złożono za pośrednictwem Emp@tii zaledwie 346 wniosków dotyczących świadczeń socjalnych. To oznacza, że w całym kraju jeden wniosek pojawiał się raz na dwa dni. Taki jest rezultat systemu, który kosztował 45,4 mln zł, z czego 36 mln zł pochodzi z dotacji unijnych. Pierwotna wycena mówiła, że koszt projektu wyniesie 61 mln zł.

Za takie pieniądze stworzono mechanizm, który dziś sami urzędnicy opieki społecznej uważają za nieprzydatny. – U nas choć jest dostępny, to się z niego nie korzysta. Jak już, to tylko z jego malutkiej części dającej możliwość sprawdzenia danych w bazie PESEL. Reszta jest nieprzyjazna, nieintuicyjna, interfejs jest przestarzały, dubluje naszą pracę, bo i tak do e-formularzy Emp@tii trzeba wydrukować ich wersje papierowe, co więcej, z zupełnie innymi numerami spraw. A to jest już szczyt absurdu – rozkłada ręce Sylwester Tonderys ze Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych, pracujący w łódzkim MOPS.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane