statystyki

NIK: Emp@tia to niewypał

autor: Sylwia Czubkowska21.07.2016, 07:58; Aktualizacja: 21.07.2016, 08:04

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

System miał ułatwić pracę urzędów zajmujących się opieką społeczną. Kosztował 45 mln zł. NIK potwierdza, że był niewypałem.

Emp@tia miała stanowić centralny system, który łącząc wiele baz danych, umożliwiałby przepływ informacji między ośrodkami pomocy społecznej, urzędami pracy, ZUS-em i innymi urzędami zajmującymi się pomocą społeczną. W pierwszej kolejności miało to pozwolić na przesyłanie elektronicznych wniosków do ośrodków pomocy społecznej i na e-kontakty między OPS oraz resortem polityki społecznej. W kolejnych latach system miał być systematycznie rozszerzany o nowe funkcje, m.in. obsługę wniosków dotyczących świadczeń rodzinnych, Funduszu Alimentacyjnego oraz wpisu do rejestru eBON, czyli bazy danych ośrodków dla osób niepełnosprawnych. Jednak, jak wskazuje NIK w nowym raporcie, do którego dotarł DGP, skończyło się niepowodzeniem.

W latach 2014–2015 złożono za pośrednictwem Emp@tii zaledwie 346 wniosków dotyczących świadczeń socjalnych. To oznacza, że w całym kraju jeden wniosek pojawiał się raz na dwa dni. Taki jest rezultat systemu, który kosztował 45,4 mln zł, z czego 36 mln zł pochodzi z dotacji unijnych. Pierwotna wycena mówiła, że koszt projektu wyniesie 61 mln zł.

Za takie pieniądze stworzono mechanizm, który dziś sami urzędnicy opieki społecznej uważają za nieprzydatny. – U nas choć jest dostępny, to się z niego nie korzysta. Jak już, to tylko z jego malutkiej części dającej możliwość sprawdzenia danych w bazie PESEL. Reszta jest nieprzyjazna, nieintuicyjna, interfejs jest przestarzały, dubluje naszą pracę, bo i tak do e-formularzy Emp@tii trzeba wydrukować ich wersje papierowe, co więcej, z zupełnie innymi numerami spraw. A to jest już szczyt absurdu – rozkłada ręce Sylwester Tonderys ze Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych, pracujący w łódzkim MOPS.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane