Na zalanych terenach nie brakuje niestety aktów kradzieży. Co powinna zrobić osoba poszkodowana w powodzi, która padła ofiarą szabrownika? Jak się zachować w sytuacji, gdy skradzione zostały dokumenty i karty bankowe?
Padłem ofiarą szabrowników – skradziono moje rzeczy wykorzystując przymusową sytuację. Czy jest sens zgłaszać przestępstwo?
Tak, sugerujemy by zgłaszać każdy przypadek kradzieży na policji lub w prokuraturze. Im szybsze zgłoszenie, tym większe szanse na wykrycie i ukaranie sprawców. Nawet jeśli to się nie uda, złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jest zwykle warunkiem wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, jeśli mienie było ubezpieczone. Ubezpieczenie domu lub lokalu często chroni również przed ryzykiem kradzieży ruchomości znajdujących się w środku.
Zawiadomienie można zgłosić telefonicznie, osobiście na posterunku policji lub w prokuraturze, mailowo lub listownie. W obecnej sytuacji nie należy korzystać z numeru alarmowego, który jest przeznaczony dla nagłych wypadków.
Policja lub prokuratura powinna zbadać każde otrzymane zawiadomienie, a ty masz prawo uzyskać zaświadczenie o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie. Prawdopodobnie zostaniesz przesłuchany,a śledczy spróbują zgromadzić i zabezpieczyć potencjalne dowody, np. ślady włamania, zdjęcia utraconego majątku, dowody jego nabycia (paragony, faktury) itp.
Zapytaj o numer (tzw. sygnaturę) nadany sprawie, gdy zostanie zarejestrowana. Zostaniesz powiadomiony o tym, czy wszczęto dochodzenie lub śledztwo. Jeśli tak, będziesz miał prawo uczestniczyć w sprawie jako pokrzywdzony z prawem do uzyskania odszkodowania bezpośrednio od sprawcy, jeżeli zostanie skazany przez sąd. Jeżeli postępowanie nie zostanie wszczęte lub będzie umorzone – co może nastąpić zwłaszcza z powodu niewykrycia sprawców – zachowaj numer sprawy, zawiadomienie i zaświadczenie, które otrzymasz. Może być potrzebne dla ubezpieczyciela lub pomocne przy ubieganiu się o inne formy pomocy.
- Skradziono moją kartę bankową lub dowód osobisty. Co robić?
Należy jak najszybciej zastrzec kartę bankową, co można zazwyczaj zrobić telefonicznie, kontaktując się z infolinią banku. Równocześnie warto zgłosić kradzież zgodnie z wcześniej podanymi wskazówkami.
Jeśli sprawcy zdążyli już dokonać transakcji przy użyciu karty, należy niezwłocznie złożyć reklamację w banku, wskazując, że transakcje były nieautoryzowane. W przypadku uznania reklamacji przez bank, powinien on zwrócić wyłudzone środki (tzw. chargeback). W reklamacji warto opisać okoliczności kradzieży, podkreślając, że zdarzenie miało miejsce w wyniku skutków powodzi, oraz zaznaczyć, że zgłoszono je na policję lub do prokuratury.
Jeśli sprawców uda się ustalić i ukarać, mogą oni zostać zobowiązani do naprawienia szkody poprzez zwrot wyłudzonych środków.
W przypadku kradzieży dowodu osobistego należy jak najszybciej zastrzec swój numer PESEL (Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)) oraz zgłosić kradzież na policję lub w prokuraturze. Jeśli bank lub inna instytucja finansowa twierdzi, że zaciągnąłeś dług (np. pożyczkę lub kredyt) na podstawie skradzionego dowodu osobistego (np. przed zastrzeżeniem PESEL), należy złożyć reklamację, powołując się na zgłoszenie kradzieży oraz niezwłoczne zastrzeżenie numeru PESEL.
- Oszukano mnie i wyłudzono ode mnie pieniądze. Jak je odzyskać?
Szanse na odzyskanie wyłudzonych środków daje w zasadzie tylko zawiadomienie organów ścigania i odnalezienie oraz ukaranie sprawców. Nasze wskazówki dotyczące zgłoszenia kradzieży odnoszą się również do zawiadomienia o przestępstwie oszustwa.
Ważne jest zabezpieczenie wszystkich dowodów i wskazówek, które mogą ułatwić identyfikację sprawcy oraz śledzenie przepływów pieniężnych. Należy zbierać informacje, takie jak rozmowy na telefonie komórkowym lub komunikatorach internetowych, dowody przelewów, dane używane przez sprawców, ich wygląd (np. przebranie policjanta czy żołnierza), a także czas i okoliczności kontaktu. Sprawcy takich przestępstw często posługują się powtarzalnymi schematami, a szybkie zidentyfikowanie tych wzorców przez organy ścigania może znacząco zwiększyć szanse na ich ujęcie i odzyskanie wyłudzonych środków.
Korzystaj z wiedzy specjalistów. Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach