statystyki

Centrala decyduje o jawności majątków

autor: Ewa Ivanova20.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 20.07.2016, 06:57

Śledczy nie mogą się odwoływać, jeśli szefowie nie uwzględnili ich wniosków o utajnienie deklaracji.

Obowiązująca od 4 marca ustawa – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177) wprowadziła jawność oświadczeń majątkowych prokuratorów. Nigdzie nie przesądziła jednak o ich publicznym udostępnianiu np. w sieci. Dalej niż wymagania ustawowe poszedł prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. W swych zarządzeniach najpierw zdecydował o opublikowaniu deklaracji oskarżycieli z centrali. W kolejnym rozstrzygnięciu, do którego dotarliśmy, przesądził o publicznym udostępnianiu oświadczeń wszystkich prokuratorów.

Strony internetowe

Gdyby nie te wewnętrzne zarządzenia PK, każdy mógłby co prawda zajrzeć do oświadczeń, ale dopiero po złożeniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Niewykluczone, że w takim wypadku musiałby czekać nawet 14 dni. Mimo decyzji centrali w sieci nie ma jednak jeszcze wszystkich oświadczeń. Powód? Do 30 czerwca każdego roku trwa ich analiza (art. 104 ustawy – Prawo o prokuraturze, Dz.U. z 2016 r. poz. 177). Część jednostek celowo przeciąga ten proces i ogląda się na praktykę innych, np. ile oświadczeń utajniły.

– Decyzja o publicznym ujawnieniu oświadczeń to krok w słusznym kierunku. Szkoda tylko, że dokumenty nie są publikowane w jednym miejscu i wciąż mają formę skanów. To utrudnia ich porównanie i analizę – ocenia przedstawiciel jednej z organizacji pozarządowych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane