statystyki

Dla każdego na dołku gorący obiad

autor: Patryk Słowik11.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:38

Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy osoby zatrzymane przez policję przez wiele godzin nie otrzymują ani posiłku, ani nic do picia. Twierdzi tak rzecznik praw obywatelskich, który wystąpił właśnie w tej sprawie do ministrów sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Problem dotyczy przede wszystkim zatrzymanych, którzy uczestniczą w czynnościach procesowych. Rano otrzymują oni śniadanie, a później dopiero kolację. Często więc przez 12–14 godzin pozostają bez dostępu do jedzenia oraz picia. Niekiedy zaś przebywają w fatalnych warunkach, np. na ostrym mrozie.

Problem ten jest na tyle powszechny, że do RPO wpływa w tej sprawie wiele wniosków. Rzecznik zresztą interweniował już wcześniej, lecz bezskutecznie.

– Konieczne jest uregulowanie zasad wyżywienia osób zatrzymanych, w stosunku do których prowadzone są czynności w ramach postępowania karnego – twierdzi dr Adam Bodnar. Jego zdaniem brak takiej regulacji prowadzi w praktyce do naruszenia wynikającego z art. 41 ust. 4 konstytucji nakazu traktowania każdej osoby pozbawionej wolności w sposób humanitarny.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane