PO zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nową ustawę o TK

07.07.2016, 14:15; Aktualizacja: 07.07.2016, 14:38
 Sławomir Neumann i posłowie PO, podczas konferencji prasowej

Sławomir Neumann i posłowie PO, podczas konferencji prasowejźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Niezwłocznie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o TK, PO zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej konstytucyjności - zapowiedział poseł PO Borys Budka. Według niego uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa prowadzi do paraliżu prac Trybunału.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • zmartwiony(2016-07-07 15:43) Zgłoś naruszenie 106

  Po co Polsce TK ?. Znowu będzie orzekał w swojej sprawie. Polacy, nie dość tych kpin i marnotrawienia naszych pieniędzy ?. Jeszcze nie ma ustawy a już jest zapowiedź PO wnoszenia jej do TK. Jest to niezbity dowód jak PO jest związane z TK. Tu chodzi o destrukcję państwa a nie o praworządność. Poza tym pytanie - dlaczego TK miałby rozstrzygać w swojej sprawie. On ma wykonywać określone ustawą zadania a nie stosować samowolkę i robić co zechce za nic nie odpowiadając. Społeczeństwo liczy na to, że w ustawie o TK znajdzie się zapis , że TK w swojej sprawie decydować nie będzie. Nie ma na to zgody Polaków. Każdy odpowiada za swoje czyny i TK powinno również.

  Odpowiedz
 • no super(2016-07-07 15:53) Zgłoś naruszenie 56

  I znowu będą skarżyć na Polskę.... Należy pozbawić ich obywatelstwa polskiego.

  Odpowiedz
 • no super(2016-07-07 15:54) Zgłoś naruszenie 36

  I znowu będą skarżyć na Polskę....Należy pozbawić ich obywatelstwa polskiego.....HAŃBA

  Odpowiedz
 • C.d. ... Muppet-PIS-show Neo-BOLSZEWIKÓW z PIS (2016-07-08 00:45) Zgłoś naruszenie 23

  Tak powinna postąpić każda partia polityczna z OPOZYCJI w Sejmie RP. Trzeba też wyprzedzić tym razem min. Waszczykowskiego z wnioskiem do KOMISJI Weneckiej z prośbą o zbadanie "nowelizacji" ustawy o TK przez PIS ... poprzednio już "znowelizowanej" tez przez PIS ustawy o TK ... o zgodności ze standardami CYWILIZACJI Europejskiej i zgodności z KONSTYTUCJĄ RP

  Odpowiedz
 • trojrys(2016-07-08 11:08) Zgłoś naruszenie 11

  Zaskarżę siebie do siebie że się zaskarżyłem-O!

  Odpowiedz
 • TvKB(2016-07-08 12:32) Zgłoś naruszenie 00

  W kręgach prawniczych często się zdarza, że z opiniami większości (elit prawniczych) konkurują opinie mniejszości. Zgodnie z mniejszościową opinią, opartą między innymi na artykułach 2, 4, 7, 8, 10, 197 konstytucji, które poniżej dla przypomnienia cytuję: „Art. 2. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Art. 4. 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Art. 7. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. Art. 10. 1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. 2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały. Art. 197. Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa ". nie należy do zakresu kognicji TK procedowanie we własnej sprawie, gdyż jedynie uprawnionym organem do określania organizacji Trybunału Konstytucyjnego oraz trybu postępowania przed nim jest Parlament RP. Jakakolwiek ingerencja w ustawę o TK, czy to przez samo TK, czy przez Komisję Wenecką, bądź Unię Europejską stoi w sprzeczności z powyżej cytowanymi artykułami Konstytucji, gdyż takowa ingerencja wymuszająca zmiany w tekscie ustawy o TK, oznaczałoby współtworzenie tekstu ustawy o TK przez organy nie zaliczające się do legislatywy RP, będącej zgodnie z Art. 4 konsytucji zwierzchnią władzą w Rzeczypospolitej Polskiej sprawowaną przez przedstawicieli Narodu (czyli suwerena). A uwani na fakt, że zapisy konstytucji, będącej najwyższym prawem w RP (Art. 8 Konstytucji), stosuje się bezpośrednio, zbytecznym jest zapis w samej ustawie o TK, że ta ustawa nie podlega kognicji TK.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane