Są nowe propozycje zmian przepisów karnych pozwalających skutecznie walczyć z dopalaczami - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że powołał zespół, który ma te zmiany wypracować; są one teraz konsultowane z ekspertami.

Podczas briefingu przed posiedzeniem rządu Ziobro był pytany, czy będzie centralny system walki z przestępstwami związanymi z dopalaczami.

Przypomniał, że choć osobą właściwą do rozwiązania tego problemu jest minister zdrowia, to postanowił się w to włączyć, ponieważ "jest to bardzo ważny problem".

Reklama

"Powołałem zespół, który wypracował w tej chwili nowe propozycje, jeżeli chodzi o zmiany przepisów karnych pozwalających skutecznie zwalczać tego rodzaju przestępstwa" - poinformował Ziobro.

"Minister sprawiedliwości nie jest od budowy dróg czy wykopków; minister sprawiedliwości jest od przepisów prawa i w tym zakresie przygotowałem rozwiązania, które są na etapie konsultacji z ekspertami. I mam nadzieję, że one dokonają - nie chciałbym powiedzieć rewolucji - bo były wielkie zapowiedzi już składane, a ja chciałbym się trzymać raczej ziemi, znając wagę problemu - ale na pewno pomogą one w skutecznym zwalczaniu tego zjawiska" - mówił Ziobro dziennikarzom.

Reklama

Podkreślił, że prawo - zwłaszcza w materii trudnej - musi być przedmiotem negocjacji i rozmowy z ekspertami. "I to w tej chwili trwa. Proszę jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Niebawem te przepisy pokażemy" - powiedział minister.

Dopalacze to potoczne określenie mających działanie psychoaktywne substancji i ich mieszanek, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Według resortu zdrowia w dopalaczach coraz częściej identyfikowane są substancje o ostrej toksyczności.

Z danych konsultanta krajowego w dziedzinie toksykologii klinicznej wynika, że w 2015 r. zgłoszono łącznie ok. 7,2 tys. podejrzeń zatruć dopalaczami, w tym prawdopodobnie 24 zgony mogące mieć związek z ich zażyciem. Najwięcej przypadków zatruć wystąpiło na terenie województw: śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego.

Obecnie, jak wskazano w informacji MZ w marcu tego roku, odnotowywane jest miesięcznie ok. 300 przypadków podejrzeń zatruć dopalaczami.

W ostatni weekend policja, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Służba Celna przeprowadziły w całym kraju wspólne kontrole w ponad stu wcześniej wytypowanych punktach handlowych. Brało w nich udział ponad 800 funkcjonariuszy oraz kilkuset inspektorów sanitarnych i służby celnej. Zatrzymano 33 osoby związane z rynkiem dopalaczy, wobec których wszczęto 35 postępowań przygotowawczych i przedstawiono 19 zarzutów na podsatwie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przechwycono blisko 5 tys. opakowań z dopalaczami i narkotykami. (PAP)