statystyki

Sprawy podobne, a różne oświadczenia sędziego

autor: Ewa Maria Radlińska01.07.2016, 07:08; Aktualizacja: 01.07.2016, 07:24

Sam fakt, iż sędzia zna osobiście jedną ze stron, nie może wywoływać wątpliwości co do jego bezstronności, tym bardziej, gdy znajomość wynika tylko z kontaktów służbowych.

Sprawa dyscyplinarna dotyczyła sędziego sądu rejonowego, który w dwóch sprawach składał oświadczenia co do wyłączenia od ich rozpoznawania. Problem polegał na tym, że powodami w pierwszej sprawie byli pracownicy administracyjni tego sądu, w tym A. F., w drugiej sprawie – tylko A. F. Pozwanym był zaś Skarb Państwa – sąd rejonowy. W jednej z tych spraw sędzia wyłączył się od orzekania, a w drugiej nie. I za to został obwiniony, że uchybił godności urzędu w ten sposób, że złożył odmiennej treści oświadczenia w trybie art. 49 k.p.c. co do istnienia okoliczności mogących wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego.

Dwie sprawy

Przedmiotem pierwszej sprawy było żądanie waloryzacji wynagrodzenia, drugiej zaś – żądanie przywrócenia do pracy i odszkodowania. W obu sprawach sędziowie sądu rejonowego składali oświadczenia o istnieniu podstaw do ich wyłączenia lub braku takich podstaw. W pierwszej sprawie sędziowie wnosząc o wyłączenie od orzekania powoływali się na brak bezstronności wywołany faktem, że powodowie są pracownikami tego sądu, łączą ich z nimi stosunki służbowe, niekiedy też towarzyskie, a nadto stroną jest sąd, którego są sędziami. Z oświadczenia obwinionego sędziego wynikało natomiast, że po jego stronie nie istnieją żadne okoliczności mogące wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności, a fakt, że powodowie są pracownikami tego sądu, z którymi łączą go jedynie stosunki służbowe, w jego ocenie nie stanowi podstawy do wyłączenia. W drugiej sprawie obwiniony sędzia wniósł, podobnie jak inni sędziowie, o wyłączenie go od jej rozpoznania. Tym razem wskazał, że jest sędzią tego sądu, co może w odczuciu społecznym wywoływać uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności, ponadto, że stronę pozwaną będzie reprezentować prezes sądu, jego współpracownik i zwierzchnik w sprawach administracyjnych, a także, że zna powódkę z racji jej długoletniej pracy na różnych stanowiskach w tym sądzie. I tak w jednej z tych spraw wydał wyrok, a w drugiej sprawie złożył oświadczenie o istnieniu uzasadnionych wątpliwości co do jego bezstronności. Sąd Apelacyjny – Sąd Dyscyplinarny który pochylił się nad sprawą sędziego uniewinnił go. Nie dopatrzył się sprzeczności w obu oświadczeniach. Wyrok ten został jednak zaskarżony na niekorzyść sędziego odwołaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Podnosił on, że w zależności od woli sędziego te same okoliczności mogą stanowić lub nie stanowić przeszkody do rozpoznania sprawy, a z punktu widzenia postronnego obserwatora są niezrozumiałe.

Pozorna sprzeczność


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane