statystyki

Duża liczba spraw nie jest dobrą wymówką

autor: Ewa Maria Radlińska30.06.2016, 06:24; Aktualizacja: 30.06.2016, 10:19

Jeżeli sędzia był tak zawalony pracą, że uniemożliwiało mu to dochowanie ustawowego terminu do sporządzenia uzasadnienia, to należało złożyć wniosek o jego przedłużenie.

Sprawa dotyczyła kłopotów dyscyplinarnych sędziego, który nie sporządził uzasadnień orzeczeń na czas. Bronił się tym, że był zawalony robotą.

Wielotomowe sprawy

I tak wyrokiem sądu apelacyjnego – sądu dyscyplinarnego sędzia został uznany za winnego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na tym, że przekroczył ustawowy termin sporządzenia uzasadnień i nie wystąpił z wnioskiem o przedłużenie tego terminu. Chodziło o sprawy karne w których opóźnienie w napisaniu uzasadnienia wynosiło 191 dni, 50 dni, 57 dni, oraz 98 dni. W ten sposób sędzia doprowadził do przewlekłości toczących się postępowań międzyinstancyjnych w tych sprawach. Sąd wymierzył zatem obwinionemu karę upomnienia.

W odwołaniu od tego wyroku sędzia zarzucił pominięcie przy orzekaniu w jego sprawie takich okoliczności jak: motywacja, niewielka liczba spraw, których dotyczyło przekroczenie ustawowego terminu do sporządzenia uzasadnienia, obciążenie innymi sprawami, w tym wieloosobowymi i wielotomowymi, obciążenie ilością posiedzeń, ilością uzasadnień w innych sprawach, konkretnych skutków opóźnienia w każdej ze spraw dla stron postępowania, innych osób, sądu i wymiaru sprawiedliwości, co doprowadziło do błędnego przyjęcia, że stopień społecznej szkodliwości czynów oraz stopień winy obwinionego jest znaczny. Wniósł wic o zmianę wyroku przez przyjęcie, że przewinienie stanowiło wypadek mniejszej wagi i odstąpienie od wymierzenia kary.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane