Stworzenie przejrzystych zasad wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego oraz elastyczne ukształtowanie procedur rządzących postępowaniami toczącymi się przed TK – takie cele, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, powinny przyświecać posłom w pracach nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
KRS zdecydowała się udzielić parlamentarzystom wskazówek w tej materii powodowana troską „o zapewnienie stabilnej, silnej ustrojowo pozycji Trybunału Konstytucyjnego, służącej ochronie praw obywateli i stanowiącej jeden z filarów bezpiecznego państwa”.
Jak podkreślono w przyjętym wczoraj stanowisku, wszelkie działania władzy ustawodawczej muszą zmierzać do zapewnienia trybunałowi warunków funkcjonowania odpowiednich do rangi zadań, jakie się przed tym organem stawia. Dlatego też trwające obecnie prace legislacyjne powinny doprowadzić do takiego ukształtowania procedury postępowania przed TK, aby prezes trybunału mógł szybko reagować na zaistniałe sytuacje i podejmować decyzje co do rozpoznania określonej sprawy poza kolejnością wpływu. To bowiem na nim spoczywa odpowiedzialność za organizację pracy TK i sprawność postępowania. „Prezes Trybunału, odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie Trybunału, powinien mieć zapewnioną swobodę w ustalaniu kolejności wyznaczania spraw do rozpoznania z uwagi na charakter, rangę, ciężar gatunkowy spraw, wymagających rozpoznania poza zwykłą kolejnością zależną jedynie od daty wpływu do Trybunału” – czytamy w stanowisku. Ponadto zdaniem rady prezes powinien decydować także o składzie orzekającym w konkretnej sprawie, w tym o wyznaczeniu przewodniczącego.
KRS radzi posłom także, aby stworzyli taką procedurę wyboru sędziów TK, która będzie przejrzysta, rozłożona w czasie, a tym samym dająca możliwość spokojnej refleksji i rzetelnej oceny kompetencji kandydatów. KRS podkreśla również, że w wyborach, co najmniej w charakterze ciała opiniodawczego, powinny brać udział takie organy, jak I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka czy Krajowa Rada Radców Prawnych. Miałoby to zapewnić wybór osób, które będą posiadały najwyższe kwalifikacje do zasiadania w trybunale.
Obecnie nad projektem nowej ustawy o TK pracuje specjalnie w tym celu utworzona podkomisja sejmowa. Jej prace mają potrwać co najmniej do soboty.