Trudno uzyskać odszkodowanie z OC rolnika

autor: Renata Majek13.06.2016, 11:20; Aktualizacja: 13.06.2016, 11:57
rolnik, rolnictwo, pole,uprawa, farmer

To ubezpieczyciel powinien wskazać przepis ograniczający jego odpowiedzialność tylko do zwierząt gospodarskich, a także podać definicję zwierzęcia gospodarskiego obowiązującą w tej ustawie

Jakiś czas temu miałem wypadek, gdyż pod koła samochodu wbiegł nagle wiejski pies. Zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania z OC rolnika, twierdząc, że taki zwierzak nie ma związku z gospodarstwem rolniczym. Chciałem się odwołać, ale nie wiem, na jakie przepisy powinienem się powołać – pisze pan Tomasz. – Jak mogę wpłynąć na ubezpieczyciela, by uznał moje roszczenia – pyta czytelnik.

W przypadku szkód związanych z udziałem psa pilnującego obejścia ubezpieczyciele zwykle odmawiają wypłaty odszkodowania, twierdząc, iż nie doszło do nich w związku z posiadaniem gospodarstwa – pies jest bowiem zwierzęciem domowym i nie stanowi elementu gospodarstwa.

Od strony prawa oraz w ocenie rzecznika finansowego sprawa wygląda jednak korzystniej dla poszkodowanego. W takim też kierunku szła zmiana przepisów o odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Do końca 2003 r. obejmowała ona wyłącznie szkody związane z prowadzeniem gospodarstwa, a więc z uzyskiwaniem produkcji towarowej. Od 1 stycznia 2004 r. została poszerzona i wystarczy samo jego posiadanie bez konieczności prowadzenia produkcji rolnej i przetrzymywania w gospodarstwie zwierząt wykorzystywanych do tej produkcji.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane