W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli nie ukończył 18 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak wieku przestępcy w czasie popełnienia przez niego czynu zabronionego, liczy się to, ile ma lat w czasie postępowania karnego.

K. J. został oskarżony o usiłowanie kradzieży z włamaniem, tj . o przestępstwo z art. 13 par. 1 k.k. w zw. z art. 279 par. 1 k.k.

Sąd Rejonowy w Częstochowie uznał go za winnego i wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata.

Powyższy wyrok został zaskarżony przez prokuratora na korzyść oskarżonego. Zarzucił on temu orzeczeniu obrazę prawa procesowego, która miała wpływ na treść rozstrzygnięcia. Chodziło o to, że zgodnie z art. 79 par.1 pkt 1 k.p.k., sąd powinien wyznaczyć K.J. obrońcę z urzędu, jak bowiem argumentował prokurator, w chwili popełnienia czynu oskarżony nie ukończył 18 lat ( brakowało mu do tego wieku kilku miesięcy).

Stawiając powyższy zarzut, skarżący domagał się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy w Częstochowie uznał, że apelacja zasługuje na uwzględnienie, albowiem zaistniała w sprawie bezwzględna przyczyna odwoławcza określona w art. 439 par.1 pkt.10 k.p.k . SO zauważył, że na etapie procedowania przed sądem pierwszej instancji doszło do obrazy art. 79 par.1 pkt 1 k.p.k. Przepis ten w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2015r. stanowi, iż w postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli nie ukończył 18 lat. Tymczasem K.J. pomimo, że pełnoletni jeszcze nie był, adwokata nie miał.

Sąd okręgowy zauważył jednocześnie, że art. 79 par. 1 pkt 1 k.p.k. określający przesłanki obligatoryjnej obrony oskarżonego, nie dotyczy wieku oskarżonego w czasie czynu, lecz w czasie postępowania karnego.

Podkreślił jednocześnie, że wbrew odmiennym twierdzeniom skarżącego, obligatoryjna obrona oskarżonego będzie zachodzić wyłącznie do daty ukończenia przez niego 18 roku życia.

Podobny pogląd wyraził również Sąd Najwyższy w postanowieniu z 2 lutego 2016r. (sygn. IV KK 337/15) podkreślając, iż "brak podstaw do przyjęcia, że wypadek obrony obligatoryjnej określony w art. 79 par. 1pkt.1 k.p.k. dotyczy osoby, która ukończyła 18 lat, nawet jeżeli w czasie popełnienia czynu nie osiągnęła jeszcze tego wieku."

Sąd uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Częstochowie.

PS

Sąd Okręgowy w Częstochowie ( sygn. VII Ka 324/16)