Sąd doprecyzował przesłanki przyznania obrońcy z urzędu młodocianemu

09.06.2016, 06:44; Aktualizacja: 09.06.2016, 07:15

W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli nie ukończył 18 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak wieku przestępcy w czasie popełnienia przez niego czynu zabronionego, liczy się to, ile ma lat w czasie postępowania karnego.

K. J. został oskarżony o usiłowanie kradzieży z włamaniem, tj . o przestępstwo z art. 13 par. 1 k.k. w zw. z art. 279 par. 1 k.k.

Sąd Rejonowy w Częstochowie uznał go za winnego i wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata.

Powyższy wyrok został zaskarżony przez prokuratora na korzyść oskarżonego. Zarzucił on temu orzeczeniu obrazę prawa procesowego, która miała wpływ na treść rozstrzygnięcia. Chodziło o to, że zgodnie z art. 79 par.1 pkt 1 k.p.k., sąd powinien wyznaczyć K.J. obrońcę z urzędu, jak bowiem argumentował prokurator, w chwili popełnienia czynu oskarżony nie ukończył 18 lat ( brakowało mu do tego wieku kilku miesięcy).

Stawiając powyższy zarzut, skarżący domagał się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane