statystyki

Wolność wyboru miejsca pracy może ograniczyć ustawa, a nie sprzeciw izby

autor: Ewa Maria Radlińska07.06.2016, 00:00

W mieście, w którym jeden rejent przypada statystycznie na 7,5 tys. mieszkańców, wyznaczenie nowej kancelarii leży w interesie obywateli i jest uzasadnione zapewnieniem im dostępu do usług notarialnych.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła prawniczki, która we wrześniu 2014 r. zwróciła się do ministra sprawiedliwości o powołanie jej na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej. Izba notarialna pozytywnie zaopiniowała wniosek, uznając, że przyszła rejent spełnia przesłanki formalne określone w ustawie – Prawo o notariacie (Dz.U. z 1991 r. nr 22, poz. 91 ze zm.). W styczniu 2015 r. prawniczka złożyła wniosek o zmianę miejsca siedziby kancelarii, wskazując nową lokalizację. Ten wniosek izba zaopiniowała już negatywnie, tłumacząc, że na tym terenie jest wystarczająca liczba notariuszy. Przytoczyła dane: 61 rejentów w 48 kancelariach, co przy liczbie mieszkańców wynoszącej ok. 461 tys. daje ok. 7 tys. osób na jednego notariusza.

Mimo to minister sprawiedliwości powołał wnioskodawczynię na stanowisko. Odnosząc się do argumentów izby, wyjaśnił, że wyznaczenie nowej kancelarii w spornym miejscu było uzasadnione dostępem do usług notarialnych. Przytoczył ponadto inne dane wskazujące, że w danym mieście działalność prowadzi ponad 70 tys. podmiotów gospodarczych, w tym ponad 10 tys. spółek handlowych, a to stwarza duże zapotrzebowanie na usługi notarialne. Minister odwołał się także do zagwarantowanej w konstytucji wolności wyboru wykonywania zawodu oraz miejsca pracy, która może być ograniczona wyłącznie w drodze ustawy.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane