statystyki

Wolność wyboru miejsca pracy może ograniczyć ustawa, a nie sprzeciw izby

autor: Ewa Maria Radlińska07.06.2016, 00:00

W mieście, w którym jeden rejent przypada statystycznie na 7,5 tys. mieszkańców, wyznaczenie nowej kancelarii leży w interesie obywateli i jest uzasadnione zapewnieniem im dostępu do usług notarialnych.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła prawniczki, która we wrześniu 2014 r. zwróciła się do ministra sprawiedliwości o powołanie jej na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej. Izba notarialna pozytywnie zaopiniowała wniosek, uznając, że przyszła rejent spełnia przesłanki formalne określone w ustawie – Prawo o notariacie (Dz.U. z 1991 r. nr 22, poz. 91 ze zm.). W styczniu 2015 r. prawniczka złożyła wniosek o zmianę miejsca siedziby kancelarii, wskazując nową lokalizację. Ten wniosek izba zaopiniowała już negatywnie, tłumacząc, że na tym terenie jest wystarczająca liczba notariuszy. Przytoczyła dane: 61 rejentów w 48 kancelariach, co przy liczbie mieszkańców wynoszącej ok. 461 tys. daje ok. 7 tys. osób na jednego notariusza.

Mimo to minister sprawiedliwości powołał wnioskodawczynię na stanowisko. Odnosząc się do argumentów izby, wyjaśnił, że wyznaczenie nowej kancelarii w spornym miejscu było uzasadnione dostępem do usług notarialnych. Przytoczył ponadto inne dane wskazujące, że w danym mieście działalność prowadzi ponad 70 tys. podmiotów gospodarczych, w tym ponad 10 tys. spółek handlowych, a to stwarza duże zapotrzebowanie na usługi notarialne. Minister odwołał się także do zagwarantowanej w konstytucji wolności wyboru wykonywania zawodu oraz miejsca pracy, która może być ograniczona wyłącznie w drodze ustawy.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane