statystyki

Adwokat na liście radców prawnych

autor: Ewa Maria Radlińska30.05.2016, 06:58; Aktualizacja: 30.05.2016, 07:08

Nie ma wątpliwości, że za wpisywaniem się osób wykonujących zawód adwokata na listę radców prawych przemawia możliwość zatrudnienia radcy w ramach stosunku pracy.


Adwokatów i radców przybywa, a pracy dla nich - jak przestrzegają oba samorządy - wprost przeciwnie. Prawnicy szukają więc możliwości zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Mają w końcu możliwość przepływu pomiędzy zawodami, a mogą też być wpisani na obie listy: adwokacką i radcowską. Dla młodych adwokatów, szczególnie interesująca jest możliwość zatrudnienia na etacie, dostępna w korporacji radcowskiej.

- Bazując na obecnych przepisach można pozostawać wpisanym na obie listy, czyli radców prawnych i adwokatów, wykonywać natomiast można tylko jeden zawód. Od niedawna można natomiast używać obu tytułów. Część osób posługuje się zatem w obrocie gospodarczym tytułem „adwokat - radca prawny”, co wśród prawników budzi lekki uśmiech, natomiast przez przedsiębiorców jest jednak traktowane jako dodatkowy atut - zwraca uwagę adwokat Agata Rewerska, która przez wiele lat wykonywała zawód radcy prawnego. Tłumaczy, że z uwagi na fakt, że wykonywać można tylko jeden zawód, w zależności od wybranego zawodu, trzeba albo zawiesić wykonywanie zawodu radcy prawnego (i wykonywać zawód adwokata), albo wpisać się na listę adwokatów niewykonujących zawodu (i wykonywać zawód radcy prawnego).

- W chwili obecnej uprawienia obu zawodów są całkowicie tożsame, z tym tylko, że radcowie prawni mają szerzej zakreślone formy wykonywania zawodu i znacznie mniej ograniczeń w zakresie podejmowanych czynności. W konsekwencji zawód radcy prawnego stał się ciekawszy rynkowo do wykonywania. Z kolei atutem adwokatury jest rozpoznawalny przez wszystkich tytuł zawodowy „adwokata” - zwraca uwagę mec. Rewerska.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane