Brak skazania nie musi blokować zadośćuczynienia

autor: Alina Przeklasa24.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2016, 09:23
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Zwrot kosztów leczenia w oparciu o art. 444 k.c. zawsze jest roszczeniem terminowym i ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od daty wymagalnościźródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń względem towarzystw ubezpieczeniowych na pierwszy rzut oka nie budzą większych wątpliwości. W dość oczywisty sposób wskazują okres, w trakcie którego osoba poszkodowana ma możliwość dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela, oraz wyznaczają moment, po którym ten skutecznie uchyli się od odpowiedzialności.

Zgodnie z art. 4421 par. 1 kodeksu cywilnego roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych – również wykroczeń – przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, nie później jednak niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę. Odmienny termin przedawnienia dotyczy jednak roszczeń o zadośćuczynienie za krzywdę wynikłą z przestępstwa, tj. zbrodni lub występku – wynosi on 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Problem jednak powstaje w sytuacji wykroczenia, gdy sprawca zdarzenia (przede wszystkim drogowego) zostaje jedynie ukarany mandatem karnym lub też przyjmuje odpowiedzialność na podstawie zwykłego oświadczenia spisanego na miejscu zdarzenia, a poważne zdrowotne skutki zdarzenia ujawniają się już po zakończeniu wszystkich tych czynności. Skoro ciężki uszczerbek na zdrowiu ujawnia się po upływie pewnego czasu (może to być ten sam dzień lub kilka dni po zdarzeniu), a sprawa nie została zakwalifikowana jako przestępstwo, lecz wykroczenie – jaki termin przedawnienia ma zastosowanie? Problem ten budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych w sporach pomiędzy poszkodowanymi a ubezpieczycielami.

Bez wyroku


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane