Tak w Polsce, jak i w Unii regulacja lobbingu jest fasadowa

autor: Ewa Ivanova24.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2016, 10:00
dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych

dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Ci, którzy decydują się na rejestrację i oficjalnie występują jako lobbyści, często ponoszą tego negatywne konsekwencje - mówi w wywiadzie dla DGP dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych.

Z końcem czerwca mija dodatkowy termin, w którym Polska powinna wdrożyć rekomendacje GRECO (antykorupcyjnej agendy Rady Europy) dotyczące lobbingu, zawarte w jego raporcie z października 2012 r. Co GRECO wytknęło Polsce?

Ustawa lobbingowa z 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1414 ze zm.) jest regulacją fasadową. Wąska definicja nie obejmuje działalności wielu osób wywierających wpływ na politykę państwa, a więc de facto wykonujących działalność lobbingową. Z kolei ci, którzy decydują się na rejestrację i oficjalnie występują jako lobbyści, często ponoszą tego negatywne konsekwencje. W raporcie podano przykład posiedzeń podkomisji sejmowych. Zarejestrowani lobbyści nie mogą brać w nich udziału, chociaż prawo to przysługuje zaproszonym „gościom” i „ekspertom”. Wielu z nich to lobbyści prowadzący swoją działalność w formie prawnej nieobjętej reżimem ustawy lobbingowej. Taka praktyka jest niestety zgodna z prawem. GRECO zwróciło również uwagę na brak przepisów regulujących problem konfliktu interesów w działalności posłów i senatorów na styku z działalnością lobbingową. Parlamentarzyści nie są objęci obowiązkiem sprawozdawczym dotyczącym kontaktów z lobbystami. Co ważne, w raporcie GRECO podkreślono, że dotyczy on wyłącznie parlamentarzystów jako adresatów lobbingu, a nie osób, które prowadzą działalność lobbingową. Gdyby raport obejmował także analizę regulacji prawnej lobbystów, lista zarzutów pod adresem polskiej ustawy byłaby znacznie dłuższa.

Jakie zalecenia wykonały polskie władze?

W części raportu dotyczącej regulacji lobbingu – nie wykonano praktycznie żadnych zaleceń. Poprzestano na zgłoszeniu propozycji kosmetycznych zmian – w ustawie lobbingowej i w regulaminach Sejmu i Senatu, które omówiono na posiedzeniach właściwych komisji obu izb.

Czy pana zdaniem potrzebne są jeszcze inne zmiany?


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • lobbing powinien być zakazany(2016-05-24 17:27) Zgłoś naruszenie 10

    Najlepszy przykład lobbingu - ustawa o doradcach prawnych w czasie poprzednich rządów PIS. Już obiecali ją uchwalić, już miała być uchwalana i nagle znikła. DZIEN PRZED. Oczywiście nikt nie wie co się stało. A to że skorzystały korporacje prawnicze to absolutnie przypadkowa historia.

    Odpowiedz
  • sa(2016-05-24 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Tak lobbowali (mieli chyba dużą kasę) ,że MF ,Rząd , Sejm POpartychPSL przez 8 lat nie wprowadził potrzebnych ustaw, aby od nas nie wyprowadzano dochodów tu powstałych, do opodatkowania za 1-2 % w rajach podatkowych : wyspach Cypr, Kajmany lub Panama, Luksemburg itp . Straty RP na tym procederze ,gdzie należy zapłacić : CIT -8 > 19 % +19 % dywid. =38 % dawało rocznie ok.56 mld,tak płacą nasze firmy, a na VATcie ok.80 mld= razem ok.130 mld/rocznie. Nawet jedn ważny z MF powiedział (jnfo media) chyba w wyjaśnieniach ,że nic to takiego !!!.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane