statystyki

Cenę wynajmowanego auta trudno ustalić

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 20.05.2016, 08:30
samochody

Sposób rozliczenia kosztów przy najmie pojazdów zastępczych oferowanych przez zakłady naprawcze ma charakter bezgotówkowy, faktycznym płatnikiem nie jest wynajmujący, ale ubezpieczyciel sprawcyźródło: ShutterStock

Aby stwierdzić, czy stosowane przez firmę opłaty nie są zbyt wysokie, należy przede wszystkim uwzględnić specyfikę rynku, na której ona działa. Warsztat samochodowy może w umowie z klientem dowolnie ustalać stawkę najmu pojazdu. Cena wynajmu pojazdów zastępczych nie odzwierciedla rzeczywistych stawek rynkowych. Aby ją ustalić, należy uwzględnić specyfikę rynku oraz wyselekcjonować do badania grupę podmiotów reprezentatywnych.

 

STAN FAKTYCZNY Spółka z o.o. pozwała spółkę akcyjną. Spór dotyczył wysokości stawek za najem samochodów stosowanych przez powódkę. Pozwana spółka uważała je za zbyt wysokie i podnosiła, że nie są to stawki rynkowe. Wskazywała, że spółka z o.o., ustalając cenę za wypożyczenie auta, powinna stosować takie stawki, jakie obowiązują na rynku wynajmu pojazdów, a nie takie, które stosują warsztaty samochodowe. Te bowiem zajmują się wypożyczaniem aut jedynie pobocznie. Sąd rejonowy uwzględnił argumenty strony pozwanej i przy ustalaniu wysokości czynszu najmu pojazdów uwzględnił stawki stosowane przez podmioty zajmujące się wyłącznie najmem i nie uwzględnił stawek stosowanych przez zakłady naprawcze.

Powódka zaskarżyła rozstrzygnięcie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • MArcelek(2016-11-26 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    Interesuje się wynajmem długoterminowym Seata Ibizy (nowego) w Leasetake. Fajny artykuł, dzięki któremu wiem więcej o wynajmie i cenach rynkowych wynajmowanych samochodów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane