statystyki

Co pracodawca zapłacił za aplikację, prawniczka musi zwrócić

autor: Ewa Maria Radlińska09.05.2016, 06:36; Aktualizacja: 09.05.2016, 06:41

Sąd: profesjonalista, którym niewątpliwie jest radca prawny, powinien znać skutki podejmowanych przez siebie czynności. Jeśli negocjuje rozłożenie zobowiązania na raty, to znaczy, że nie kwestionuje jego wysokości.

Sprawa dotyczyła W.K. - prawniczki zatrudnionej w stołecznym urzędzie od 2008 r. do 2013 r. na stanowisku głównego specjalisty. Jej wynagrodzenie wynosiło 4 285 zł miesięcznie plus dodatek funkcyjny w wysokości 500 zł oraz dodatek za wysługę lat. Ponadto, na podstawie umowy z 2010 r. pracodawca wysłał prawniczkę na aplikację radcowską. Zobowiązał się pokryć 50 proc. opłaty za I rok oraz pokrywać koszty aplikacji w kolejnych latach nauki w wysokości określanej w sporządzanym każdego roku aneksie do umowy. Poza tym pracodawca zobowiązał się udzielić pracownicy urlopu szkoleniowego w wymiarze 10 dni w każdym roku odbywania aplikacji.

Koniec pracy. Początek zobowiązań

Prawniczka zobowiązała się zaś m.in. do zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów w przypadku, gdy w trakcie trwania nauki lub w terminie 36 miesięcy po jej ukończeniu rozwiąże z urzędem stosunek pracy za wypowiedzeniem lub jeżeli urząd rozwiąże z nią stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia z jej winy. Ustalili, że wysokość kosztów podlegających zwrotowi jest proporcjonalna do okresu pracy po ukończeniu nauki lub okresu pracy w czasie nauki. I tak pracodawca płacił za szkolenie zgodnie z ustaleniami przez trzy lata aplikacji, a prawniczka wkrótce po jego ukończeniu w 2013 r. zdecydowała się odejść z pracy. Pracodawca policzył wysokość kosztów jakie poniósł w związku dofinansowaniem nauki aplikantki i zobowiązał ją do zapłacenia kwoty 2,4 tys. zł (kwota opłaconego przez pracodawcę czesnego ) oraz kwoty 5,9 tys. zł (stanowiącej proporcjonalny zwrot kosztów za wykorzystany urlop szkolenia).

Z uwagi na to, że była to duża kwota dla prawniczki, zwróciła się ona do pracodawcy o możliwość uregulowania zobowiązania w 12 nieoprocentowanych ratach. Pracodawca wyraził zgodę i kwotę 8,3 tys. zł podzielił na 12 rat, wyznaczając terminy zapłaty.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane