statystyki

Upadek wielkiej wspólnej szarej płyty

autor: Patryk Słowik29.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 29.04.2016, 07:34

Niewydolny relikt komunizmu, mafia, patologia, siedliska partyjnych aparatczyków – to najpopularniejsze określenia pod każdym z naszych tekstów o spółdzielniach mieszkaniowych. Czy to oznacza, że nastaje ich zmierzch? A może wzorem wielu europejskich krajów spółdzielczość w Polsce złapie drugi oddech?

Zgodnie z szacunkowymi danymi opartymi na badaniach GUS oraz analizach Krajowej Rady Spółdzielczej w Polsce działa ok. 3500 spółdzielni mieszkaniowych. W ich zasobach znajduje się 2,2 mln mieszkań, w których żyje nawet 4,5 mln osób. Te liczby mogłyby świadczyć o potędze polskiej spółdzielczości. Ale ich wydźwięk zupełnie się zmienia, gdy weźmiemy pod uwagę, że na początku lat 90. ponad 70 proc. wszystkich lokali mieszkalnych oddawały do użytku właśnie spółdzielnie. Obecnie ten odsetek wynosi zaledwie 3 proc.

– Spółdzielnie przegrywają dziś konkurencję z deweloperami. Bez zmiany filozofii działania, a także przepisów obowiązującego prawa, raczej niewiele się zmieni w wyścigu o klientów marzących o własnym M – wskazuje adwokat Radosław Płonka z kancelarii Płonka Ozga specjalizującej się w obsłudze spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Miliarder bez apartamentu

Ktoś mógłby powiedzieć: taki urok gospodarki wolnorynkowej. Ale to nieprawda. Na świecie spółdzielczość, po chwilowej zapaści na początku XXI wieku, coraz prężniej się rozwija.

Z analiz Cooperatives Europe wynika, że w Unii Europejskiej prawie 130 mln osób należy do choćby jednej spółdzielni, i w zdecydowanej większości przypadków chodzi o spółdzielnię mieszkaniową (w niektórych krajach prężnie działają także spółdzielnie pracy). I przewidywania wskazują, że liczba ta – choć zmniejszała się w ostatnim dziesięcioleciu – teraz zacznie ponownie wzrastać.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane