statystyki

Kubalski: Szokowa terapia może zaszkodzić

autor: Grzegorz Kubalski20.04.2016, 07:24; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:33

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nieszczęściem Polski są gminy. Najwyższy czas je znieść. Wady takiego rozwiązania? Tylko dwie – mniej posad do rozdania i rozbicie układów, które popularnie nazywane są lokalnym totalitaryzmem – przekonywał ostatnio na łamach DGP Piotr Dzik, strateg marketingowy, który prowadzi badania i publikuje w dziedzinie systemów identyfikacji wizualnej jednostek terytorialnych.

I choć pewnie wiele osób przyklasnęło idei likwidacji gmin – jakby nie patrzeć, pomysł rozbijania układów jest bardzo nośnym hasłem – to ja osobiście bym przestrzegał przed natychmiastową, szokową terapią. I nie dlatego, że nie warto zastanowić się nad docelowym kształtem podziału administracyjnego i kompetencji. Wręcz przeciwnie – analiza taka jest potrzebna. Tym bardziej że obecny podział administracyjny jako taki stanowi określoną wartość i dokonywane w nim zmiany powinny być przemyślane i rozważne. A trudno to osiągnąć w sytuacji, gdy głównym tematem dyskusji jest zastanawianie się, kto powinien zostać zlikwidowany. Jedni bowiem opowiadają się za gminami, inni za powiatami.

Jakby nie patrzeć, prędzej czy później przeprowadzenie reformy będzie jednak nieuniknione. Wszystko bowiem wskazuje na to, że wraz z upływem czasu dostrzegalna będzie tendencja do uformowania się jednopoziomowego samorządu lokalnego. Moim zdaniem podstawową jednostką będą raczej powiaty. Są jednostką naturalną, delimitowaną przez naturalną skalę organizacji naszego życia. Z kolei podział gminny jest kwestią umowy.

Z drugiej strony należy pamiętać, że gminy to nie tylko sposób organizacji administracji publicznej; to przede wszystkim wspólnota zamieszkująca na danym terytorium. Dlatego ostatnio pojawiający się pomysł ustanowienia technokratycznie progów minimalnej ich liczebności, choć kuszący, może doprowadzić do utraty owego aspektu wspólnotowego. Zamiast więc dążyć do łączenia z mocy prawa małych jednostek, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wszystkie powinny wykonywać takie same zadania. Być może należy rozważyć ich kategoryzację, której efektem będzie m.in. obsługa kilku małych gmin w danym zakresie przez jedną jednostkę.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane