statystyki

Pełnomocnik ma wskazać, co zrobił, by spór nie trafił do sądu

autor: Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, Joanna Sauter-Kunach18.04.2016, 07:25; Aktualizacja: 18.04.2016, 08:29
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Zaangażowanie w celu polubownego rozwiązania sporu jest uwzględniane przy ustalaniu wynagrodzenia adwokata czy radcyźródło: ShutterStock

Od początku roku obowiązuje ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1595). Wprowadza ona wiele nowych rozwiązań zarówno do procedury cywilnej, jak i do innych przepisów.

Jedną z najważniejszych nowości jest jednak zmiana przepisu dotyczącego elementów obligatoryjnych pozwu. Przed złożeniem pozwu do sądu powód jest zobowiązany do podjęcia mediacji lub innej próby pozasądowego rozwiązania sporu oraz zamieszczenia stosownej informacji o tym w piśmie inicjującym postępowanie. W przypadku gdy takiej próby nie podjęto, powód powinien wyjaśnić przyczyny.

Zgodnie z klasyczną teorią podziału polubownych metod rozwiązywania sporów termin ten obejmuje negocjacje, mediacje oraz koncyliacje. Ideą nadrzędną ich wszystkich jest „sprywatyzowanie” konfliktu przez osoby w nim będące, a w konsekwencji umożliwienie jego samodzielnego rozwiązania w drodze ugody, w sposób najpełniej uwzględniający interesy stron.

Podanie informacji o przedsądowych próbach ugodowych jest dziś obowiązkowe, jednak jej brak nie został powiązany z żadną sankcją, nie uniemożliwia bowiem nadania sprawie dalszego biegu. Sędzia nie ma więc podstaw, aby wzywać powoda do uzupełnienia braku formalnego pozwu w tym zakresie ani do jego zwrotu. Celem wprowadzenia nowego wymogu pozwu było przede wszystkim podniesienie wśród obywateli wiedzy o polubownych metodach rozwiązywania sporów w sprawach cywilnych i wskazanie, że w każdej sprawie kierowanej do sądu powód powinien najpierw rozważyć, czy istnieje możliwość porozumienia się z drugą stroną i samodzielnego rozwiązania konfliktu. Biorąc pod uwagę niski poziom świadomości prawnej społeczeństwa, twórcy ustawy zdecydowali się na zastosowanie rozwiązania miękkiego – nieobarczonego sankcją ani nie przysparzającego dodatkowej pracy sądom – licząc na efekt edukacyjny przekładający się stopniowo na coraz większą liczbę mediacji.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane