statystyki

Umywają ręce w sprawie rat

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.04.2016, 06:54

W sporach dotyczących kredytów walutowych sądy zaczynają przerzucać odpowiedzialność albo na wyższą instancję, albo na kredytobiorców.

Problem dotyczy tzw. klauzul indeksacyjnych stosowanych przez banki w umowach o walutowy kredyt hipoteczny. Taka klauzula pozwala kredytodawcy przeliczać raty według kursu swobodnie przez niego ustalonego. Już w 2010 r. postanowienie takie zostało uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za abuzywne (więcej w powyższej grafice). Kredytobiorcy ruszyli więc do sądów cywilnych, aby odzyskać pieniądze pobrane na podstawie zakazanych klauzul. Tu jednak spotkały się z oporem orzekających.

Przerzucenie roli

Tak było ostatnio w sprawie między kredytobiorcami a Getin Bankiem. Zdaniem skarżących bank swobodnie ustalał kurs waluty, i był to kurs niekorzystny dla nich, a korzystny dla banku. W związku z tym uznali, że różnica między rynkowym kursem franka a tym, który ustalał bank, stanowi bezpodstawne wzbogacenie kredytobiorcy. I zażądali jej zwrotu. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał, że „(...) kwestionowane postanowienie par. 12 ust. 7 regulaminu stanowi niedozwolone postanowienie umowne w zakresie, w jakim przewiduje spłatę rat kredytu po kursie sprzedaży dewiz ustalonym przez bank (...), stosownie do art. 3851 par. 1 k.c. postanowienia te w takim zakresie nie wiążą powoda” (sygn. akt XXV C 1005/15). Sąd dodał, że istnieje możliwość, że takie ukształtowanie postanowień umów miało wpływ na wysokość pobranych rat.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane