TK: Sądy będą rozstrzygać spory o okręgi wyborcze

autor: Artur Radwan07.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 07.04.2016, 08:44
wybory, głosowanie

W ocenie NSA przepisy kodeksu naruszały konstytucję, bo umożliwiły stanowienie przez organ wyborczy przepisów powszechnie obowiązujących na terenie gminyźródło: ShutterStock

Rada gminy, która nie zgadza się z postanowieniem komisarza wyborczego dotyczącego uchwały w sprawie okręgów wyborczych, powinna mieć prawo odwołania się do sądu. Tak wczoraj orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Radna gminy Czernichów w październiku 2012 r. podjęła uchwałę, w której dokonała podziału gminy na okręgi. Tego typu decyzja była następstwem wejścia w życie kodeksu wyborczego (Dz.U. nr 21, poz. 112 ze zm.). Komisarz wyborczy po rozpatrzeniu skargi 18 mieszkańców postanowił wezwać radę do zmiany uchwały. Argumentował, że została ona podjęta niezgodnie z prawem, bo doszło do przyznania jednego mandatu więcej, niż wynikało to z przepisów. Samorządowcy nie podjęli jednak nowej uchwały. W efekcie komisarz sam podzielił gminę na 15 okręgów wyborczych i powiadomił o tym Państwową Komisję Wyborczą. Od tej decyzji odwołali się rada gminy i 42 innych wyborców. PKW jednak utrzymała postanowienie w mocy. Rada zaskarżyła je do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skarga została jednak odrzucona, bo zgodnie z przepisami rozstrzygnięcie PKW jest ostateczne. Samorządowcy wnieśli więc skargę kasacyjną do NSA. Zakwestionowali w niej m.in. przepisy kodeksu wyborczego, które dają upoważnienie komisarzowi wyborczemu do stanowienia przepisów prawa miejscowego w sytuacji niewykonania przez właściwe organy zadań dotyczących podziału gminy na okręgi wyborcze. NSA zdecydował się skierować pytanie prawne do TK. Wnioskował w nim nie tylko o zbadanie uprawnień komisarza, ale także zgodności z konstytucją braku możliwości odwoływania się do sądu od decyzji PKW.

W ocenie NSA przepisy kodeksu naruszały konstytucję, bo umożliwiły stanowienie przez organ wyborczy przepisów powszechnie obowiązujących na terenie gminy. Zaś komisarz wyborczy nie jest organem nadzoru i w efekcie nie powinien wkraczać w sferę samodzielności j.s.t.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane