statystyki

Dyscyplinarka może trwać długo, ale nie musi być przewlekła

05.04.2016, 12:59; Aktualizacja: 06.04.2016, 09:41

Postępowanie dyscyplinarne przeciwko adwokatowi, które wlecze się przez siedem lat, nie narusza konwencji. Ale pod warunkiem, że sąd uzna zbyt długi czas trwania sprawy za okoliczność łagodzącą przy wymierzaniu prawnikowi kary – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Helmut Blum jest austriackim adwokatem praktykującym w Linz. 10 lat temu występował jako obrońca T.S., jednego z dwójki oskarżonych w procesie karnym (obu podejrzewano o handel ludźmi). Obronę zleciła mu spółka należąca do O.G., drugiego oskarżonego w sprawie i to ona pokryła koszty jego wynagrodzenia. Blum przekazywał O.G. informacje o postępowaniu karnym przeciwko swojemu klientowi oraz pozostawał z nim w stałym kontakcie. Problem w tym, że trakcie śledztwa T.S. oskarżył O.G. o wzięcie łapówki za ułatwienie nielegalnego przekroczenia granicy przez 19 Mołdawian. W trakcie procesu natomiast się z tych zeznań wycofał.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane