statystyki

Dziekan korporacji radcowskiej też nie odbiera ślubowania

autor: Ewa Maria Radlińska04.04.2016, 06:05; Aktualizacja: 04.04.2016, 06:11

Sąd administracyjny chętnie jednak zajmie się taką sprawą, ponieważ przyznawanie uprawnień do wykonywania zawodu przez korporację prawniczą, należy właśnie do zakresu spraw, który te sądy rozstrzygają. Dopuszczalna jest zatem skarga na bezczynność dziekana polegająca na nieodebraniu ślubowania.

STAN FAKTYCZNY

Prawniczka K. S. zdała egzamin zawodowy i planowała wykonywać zawód radcy prawnego. Długo nie mogła jednak doczekać się na wyznaczenie terminu ślubowania, a bez jego odebrania przez dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych (OIRP) nie mogła realizować swoich planów zawodowych. Jej sytuacja dokładnie wyglądała tak, że w maju 2013 r. rada OIRP podjęła uchwałę w sprawie wpisu jej na listę radców. Miesiąc później wznowiła jednak postępowanie w sprawie wpisu, podnosząc że poprzednio nie miała informacji o okolicznościach świadczących o braku rękojmi należytego wykonywania zawodu przez prawniczkę. Podjęła więc uchwalę o uchyleniu uchwały z maja, która została następnie utrzymana w mocy przez Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych. Minister sprawiedliwości uchylił zaś uchwały korporacji. Następnie sprawa trafiła do sądu administracyjnego, gdzie toczy się nadal.

Prawniczka wezwała dziekana OIRP do odebrania ślubowania. Dziekan nie wyznaczył daty, w związku z czym złożyła skargę na bezczynność dziekana do sądu administracyjnego. Wojewódzki sąd administracyjny odrzucił skargę. Wskazał, że ustawa o radcach prawnych (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 145 ze zm.) wymienia rodzaje spraw, które mogą podlegać kontroli sądu administracyjnego, tj. m.in. ustalenie wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską, ustalenie wyniku egzaminu radcowskiego, skreślenie aplikanta z listy. Sąd uznał, że nie każdy akt podejmowany przez samorząd radcowski, dotyczący jego członków, podlega jednak rozpoznaniu przez sąd administracyjny. W szczególności czynność odebrania ślubowania nie należy do kategorii spraw kontrolowanych przez ten sąd. Ponadto WSA zauważył, że ślubowanie od radcy odbiera dziekan, który nie jest organem samorządu radców prawnych wymienionym w art. 42 ust. 1 ustawy o radcach prawnych. Zatem, zdaniem sądu, dziekan OIRP, nie będąc organem samorządu, nie jest organem działającym w zakresie administracji publicznej, którego bezczynność można zaskarżyć. Prawniczka nie ustąpiła i wniosła skargę kasacyjną.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane