Bezrobocie wśród prawników? Zwara: Polaku, korzystaj z profilaktyki prawnej

autor: Andrzej Zwara29.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 29.03.2016, 09:49
Andrzej Zwara

Andrzej Zwaraźródło: Materiały Prasowe

W Polsce profesjonalne usługi prawne świadczy ponad 18 tys. adwokatów i 40 tys. radców prawnych. Politycy mogą z dumą powiedzieć: otworzyliśmy zamknięte drzwi korporacji prawniczych. I dobrze.

Jestem ostatnią osobą, która chciałaby powrócić do dawnych czasów. Sęk w tym, że za chwilę zmierzymy się z innym problemem społecznym – bezrobociem wśród prawników. Rządy od lat, kierując się tanim populizmem i powielaniem mitów, alarmowały o trudnym dostępie do prawnika. Tyle że dziś samych adwokatów i radców prawnych jest 60 tys. Jaki procent społeczeństwa przychodzi do nich po porady? Jedynie 8 proc.! Ta skala nie zmienia się od lat, mimo akcji edukacyjnych, medialnych, Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Daleko nam do standardu świadomości prawnej, jaki mają Niemcy, Skandynawowie czy Amerykanie – tam z pomocy prawnej korzysta 80–90 proc. społeczeństwa.

Tak niska świadomość prawna Polaków szkodzi adwokatom, którzy po wielu latach wyrzeczeń i ciężkiej nauki coraz częściej muszą zmierzyć się z bolesną decyzją o zmianie zawodu; ale przede wszystkim szkodzi społeczeństwu. Dlatego Naczelna Rada Adwokacka zdecydowała się ruszyć z kampanią reklamową, która ma zachęcić Polaków, aby każdą ważną, życiową decyzję konsultowali z adwokatem. Czy chodzi o podpisanie ważnej umowy, czy kupno mieszkania albo samochodu. Tam, gdzie w grę wchodzą oszczędności, zdrowie czy też decyzje zmieniające w istotny sposób nasze życie, powinniśmy się upewnić, że na pewno dobrze zrozumieliśmy wszystkie paragrafy, punkty, załączniki i informacje pisane drobnym drukiem. Kto to wytłumaczy lepiej niż bezstronny adwokat? Pani w banku, której celem jest wciśnięcie nam kredytu? Czy właściciel mieszkania, od którego chcemy je kupić?

Z badań przeprowadzonych przez NRA wynika, że adwokat kojarzy się głównie z sądem. Chcemy to zmienić. Sąd to ostateczność: na tym etapie sprawa jest już często bardzo skomplikowana. Chcemy pokazać, że adwokat to nie tylko sala rozpraw; adwokat to także ten, kto doradzi przed podjęciem życiowych decyzji. Temu służyć ma nasza kampania, którą niebawem zaczynamy.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

 • JakoTako(2016-03-29 09:22) Zgłoś naruszenie 2111

  Skoro 78% społeczeństwa w tym kraju zarabia na poziomie i niżej od średniej krajowej to czego się spodziewacie? że osoby te będą chodzić do kancelarii żeby adwokat czytał umowy kupna telewizora czy laptopa? z drugiej strony środowiska korporacyjne same są sobie winne - w tym kraju, zresztą w innych również zawód ten (adwokat/radca) nie jest elitarny i nigdy taki nie powinien być. To jest zawód jak każdy inny i powiem więcej aż się prosi o to żeby były tu specjalizacje, gdyż błędy popełniane przez tzw. (młodych) mecenasów rażą po oczach. To właśnie poglądy lansowane przez środowiska korporacyjne doprowadziły do tego, że zawód ten zaczął być postrzegany jak elitarny. Okłamywanie rzeczywistości. Do tego nałożyło się podejście do klienta i niejasne przepisy, które ostatecznie zniechęcają każdego do toczenia sądowych batalii oraz sztywne zasady funkcjonowania samych korporacji. Efektem tego jest obecnie bezrobocie wśród radców prawnych i adwokatów. Jednocześnie należy przypomnieć, że rezerwowanie sobie kolejnych przywilejów jest niedorzeczne i mało etyczne. Za przykład może tu posłużyć możliwość zasiadania radców czy adwokatów w radach nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa bez stosownych egzaminów. Większej bzdury nie widziałem w życiu - radcowie czy adwokaci, którzy skorzystali z takiej okazji odstają od reszty - po prostu nie są przygotowani zawodowo do pełnienia tej funkcji. Ironią losu, może się okazać fakt, że to właśnie otwarcie drzwi do zawodu spowoduje obniżenie kosztów obsługi a co za tym idzie, może zwiększyć to popyt na usługi prawnicze. Cóż czas pokaże kto miał rację, czy warto jest się trzymać sztywno układów i koneksji - czy może lepiej stać się elastycznym i próbować przetrwać?

  Odpowiedz
 • alfa(2016-03-29 10:44) Zgłoś naruszenie 2114

  Może dla autora adwokat kojarzy się z Sądem. Zaręczam jednak,że 90% ludzi adwokat kojarzy się z horrendalnie dużą kasą do wydania. Zarazem jest to także odpowiedź dlaczego ludzie nie wynajmują adwokata. Bo są bardzo drodzy i to jest główny powód a nie jakieś czcze i puste gadanie o niskiej świadomości prawnej Polaków. Koń by się uśmiał.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Prawnik niekorporacyjny(2016-03-29 09:33) Zgłoś naruszenie 1828

  Jako tzw. doradca prawny ( wolę PRAWNIK niekorporacyjny ) nie narzekam na brak klientów. Podpowiem tylko -SPECJALIZACJA ! Pozdrawiam wszystkim z wiedzą na temat każdej ustawy.

  Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
 • rr(2016-03-29 12:13) Zgłoś naruszenie 1411

  Nie chcą korzystać bo towar jest nie taki jaki oczekują. Albo za drogi albo kiepski, albo jedno i drugie. Tutaj obowiązuje prawo popytu i podaży. Jęczenie na klientów nic tu nie zmieni. Aby cokolwiek się zmieniło, państwo Polskie musi znieść przymusy korporacyjne. Wtedy prawnicy mogliby, bez balastu korporacyjnego, zaoferować klientom to, czego oni oczekują, za taką cenę jaką są w stanie zapłacić. Korporacje to jest wynalazek zupełnie innej epoki. To jakby ktoś chciał zrobić z Forda T - rajdówkę. Obecnie jest tak jak przemysłem motoryzacyjnym w PRL-u i za granicą. W PRL-u gdzie monopol miało państwo wyprodukowano syrenkę, a za granicą, gdzie była wolna konkurencja - setki różnych modeli o nieporównanie lepszej jakości.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • klijent(2016-03-29 13:31) Zgłoś naruszenie 109

  Porady g... warte, to i nie ma z czego korzystać.

  Odpowiedz
 • Jacek(2016-03-29 21:06) Zgłoś naruszenie 93

  z ostatniej chwili: 20 minut rozmowy - 180 zł przygotowanie pisma do sądu 500 plus vat dodam że piękne wyposażenie wnętrz, stylowe meble, piękna biblioteczka czy im zazdroszczę?, nie, ale dlaczego nie mają jeszcze kas fiskalnych, tak jak taksówkarze? a jaka odpowiedzialność za te porady?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Społeczny SIP(2016-03-29 15:10) Zgłoś naruszenie 82

  .........szukam Prawnika/Kancelarie który w moim i moich znajomych imieniu odpłatnie zaskarży Polskę za wyzysk w całokształcie wieku emerytalnego do właściwej organizacji międzynarodowej. ......Sprawa dotyczy wstecznej kradzieży/zmiany wieku emerytalnego dla osób które miały już przepracowane więcej niz 15 lat w szkodliwych i niebezpiecznych byłych warunkach pracy (częściowe uznanie przez Rząd szkody w postaci rekompensaty jako dodatek do emerytury za tą wsteczną kradzież ) ,za brak zaliczenia przepracowanych (nawet 1000) dni ponadustawowoych do tej pracy (art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostwoych- tylko sie odlicza wymiar -brak zasady równości wyliczeń), za wyzysk związany z obecnie wprowadzonym powszechnym wiekiem emerytalnym dla osób które są zatrudnione od bardzo wczesnej młodości. nawet 52 lata pracy do emerytury...........To tylko niektóre przesłanki pozwu. Niestety nie wierze ,że przy obecnych Sadach RP i Sprzedajnym POlitycznym Trybunale w Polsce w tym temacie da się na drodze sądowej bez odwoływania do struktur międzynarodowych cokolwiek wywalczyć . Stąd to poszukiwanie. Bardzo proszę o namiary na firmę która jest w stanie odpłatnie się sprawy podjąć.. Sprawa dotyczy kilkadziesiąt osób w moim przedsiębiorstwie a = w skali kraju chochchoo.

  Odpowiedz
 • Słabi. Radcy.Prawni-niech_umierają_z_głodu(2016-03-29 17:26) Zgłoś naruszenie 83

  Zawód Radcy Prawnego to post-komunistyczna tradycja w Polsce nieznana w Unii Europejskiej.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- W normalnych krajach są adwokaci, chociaż zgodnie z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka zawód prawnika jest wolny /podobnie jak hydraulik, sprzedawca warzyw, bibliotekarz/ i może go każdy wykonywać z pewnymi obostrzeniami np. jak ktoś jest oskarżony o zbrodnie ma prawo pomocy od adwokata. I tyle.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • TvKB(2016-03-30 13:44) Zgłoś naruszenie 81

  Tempora mutantur et nos mutamur in ipsis. Jeśli adwokaci i radcy prawni tej premii nie pojęli, to niech sobie narzekają, na kogo i na co chcą. Z rynku znikną ci, których usługi rynek nie honoruje. PiS w swoim reformatorskim zapale powinien przypomnieć sobie i wreszcie zrealizować przyrzeczenia przedwyborcze z przed 8 lat i ustawą utworzyć samorząd magistrów prawa z takimi samymi uprawnieniami do postulacji w sądach, jakie posiadają zagraniczni prawnicy z UE w Polsce, adwokaci czy radcy prawni. Społeczeństwo zyskałoby na tym, a PiS dodatkowych wyborców. Prawdziwa konkurencja rynkowa między prawnikami wymusiłaby specjalizację prawników, zamiast pozbawionych sensu aplikacji, które są jedynie stratą kilku lat i inwestycji państwa w studia magisterskie prawa, po których absolwenci, mimo wystarczającej wiedzy prawniczej, poświadczonej im przez państwo dyplomem magistra prawa, napotykają na bariery chroniące korporacyjnych prawników przed konkurencją magistrów prawa w sądach, na deformację wolnego zawodu prawnika, ograniczanie jego aktywności zawodowej wątpliwymi pseudo etykami, etc. Obowiązkowe ubezpieczenie od OC dla każdego wykonującego zawód prawnika i dyplom magistra prawa powinny wystarczyć do wykonywania zawodu. Pseudo kształcenie na aplikacjach swoich przyszłych konkurentów nie jest zadaniem dla adwokatów ani radców prawnych, tylko udzielanie porad prawnych i reprezentacja klientów w sądach i trybunałach, generowanie miejsc pracy, dochodów i wzrostu PKB. Od uczenia zawodu prawnika są od dawien dawna uniwersytety, a nie prywatne korporacje prawnicze. Wymuszona w ten sposób na wolnym rynku specjalizacja byłaby rozsądnym rozwiązaniem problemu prawników, gdyż wówczas każdy klient miałby do wyboru usługi prawnicze oferowane przez korporacyjnych prawników i nie korporacyjnych prawników (magistrów prawa) w największym możliwym wachlarzu cenowym i jakościowym (albo u specjalisty w danej dziedzinie prawa z kilkuletnią praktyką, i tytułem specjalisty, którym mogliby się reklamować, albo u prawników omnibusów, zdolnych do wszystkiego, ale w niczym wyspecjalizowanym, albo u magistrów prawa. Takie rozwiązanie ożywiłoby rynek usług prawniczych i wspólnie każdy na tym by skorzystał (win/win).

  Odpowiedz
 • Tyrka(2016-03-29 14:15) Zgłoś naruszenie 73

  w Polsce wciąż jest mało prawników. W Polsce jeden Adwokat/Radca Prawny przypada na 700 mieszkańców. Tymczasem średnia w Unii Europejskiej wynosi 1 prawniki na 150 mieszkańców

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • attorney at law(2016-03-29 20:27) Zgłoś naruszenie 68

  widać już teraz, źe prawnicy korpo są skazani na porażkę na wolnym rynku i bardzo dobrze, bo to co mamy dziś to zasługa starego pokolenia korporantów i musicie spaść na samo dno z zadłużonym swoimi kancelariami oraz kredytami obrotowymi by zrozumieć, że tylko wolny rynek daje rozwój..adwokaci i radcowie to taka dziś spuścizna, co taksówkarze na taryfach w kamizelkach i przetarte spodnie w zapytać samochodach; )

  Odpowiedz
 • Irena anna(2016-03-30 09:37) Zgłoś naruszenie 62

  Niska świadomość prawna Polaków szkodzi prawnikom. Tu nie chodzi o świadomo ść prawną. Po prostu czasy się zmieniły. Polska to nie Ameryka gdzie ludzie z byle bzdurą biegną do prawnika. W Polsce swoje sprawy najczęściej powierzają ć./ prawnikom ludzie bardzo dobrze sytuowani lub bardzo biedni gdzie za prawnika płaci za nich państwo. Nie każdego stać na prawnika i dlatego wiele osób stara sobie radzić wyszukując w internecie przepisy prawa i nie musi płacić 170zł za poradę i 500 ł za napisanie pozwu. Prawnikom nie podoba się, że ktoś sam pisze pozew a ;potem na rozprawie sam re;prezentuje swoje interesy. Wiele g rup zawodowych doświadcza bezrobocia, musi zmienić zawód. Prawnicy lamentują i oskarżają obywateli o niską świadomość prawną zamiast zastanowić się nad dochodami przeciętnego obywatela i kosztami adwokackimi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Społeczny SIP.(2016-03-29 15:04) Zgłoś naruszenie 41

  ...szukam Prawnika/kancelarie który w moim i moich znajomych imieniu odpłatnie zaskarży Polskę za wyzysk w całokształcie wieku emerytalnego do właściwej organizacji międzynarodowej. ......Sprawa dotyczy wstecznej kradzieży/zmiany wieku emerytalnego dla osób które miały już przepracowane więcej niz 15 lat w szkodliwych i niebezpiecznych byłych warunkach pracy (częściowe uznanie przez Rząd szkody w postaci rekompensaty jako dodatek do emerytury za tą wsteczną kradzież ) ,za brak zaliczenia dni ponadustawowoych do tej pracy (art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostwoych- tylko sie odlicza wymiar -brak zasady równości wyliczeń), za wyzysk związany z obecnie wprowadzonym powszechnym wiekiem emerytalnym dla osób które są zatrudnione od bardzo wczesnej młodości. ...........To tylko niektóre przesłanki pozwu. Niestety nie wierze ,że przy obecnych Sadach RP i Sprzedajnym POlitycznym Trybunale w Polsce w tym temacie da się na drodze sądowej bez odwoływania do struktur międzynarodowych cokolwiek wywalczyć . Z tąd to poszukiwanie. Bardzo proszę o namiary na firmę która jest w stanie odpłatnie się sprawy podjąć.. Sprawa dotyczy kilkadziesiąt osób w moim przedsiębiorstwie a = w skali kraju chchchoo.

  Odpowiedz
 • Społeczny SIP.(2016-03-29 15:03) Zgłoś naruszenie 11

  ...szukam Prawnika który w moim i moich znajomych imieniu odpłatnie zaskarży Polskę za wyzysk do właściwej organizacji międzynarodowej. Sprawa dotyczy wstecznej kradzieży wieku emerytalnego dla osób które miały już przepracowane więcej niz 15 lat w szkodliwych i niebezpiecznych byłych warunkach pracy (częściowe uznanie przez Rząd szkody w postaci rekompensaty jako dodatek do emerytury za tą wsteczną kradzież ) ,za brak zaliczenia dni ponadustawowoych do tej pracy (art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostwoych- tylko sie odlicza wymiar -brak zasady równości wyliczeń), za wyzysk związany z obecnie wprowadzonym powszechnym wiekiem emerytalnym dla osób które są zatrudnione od bardzo wczesnej młodości. ...........To tylko niektóre przesłanki pozwu. Niestety nie wierze ,że przy obecnych Sadach RP i Sprzedajnym POlitycznym Trybunale w Polsce w tym temacie da się na drodze sądowej bez odwoływania do struktur międzynarodowych cokolwiek wywalczyć . Z tąd to poszukiwanie. Bardzo proszę o namiary na firmę która jest w stanie odpłatnie się sprawy podjąć.. Sprawa dotyczy kilkadziesiąt osób w moim przedsiębiorstwie a = w skali kraju chchchoo.

  Odpowiedz
 • r(2016-03-29 13:47) Zgłoś naruszenie 02

  Nie dorabiają się ludzie, bo nie myślą. Prosta sytuacja chcą oszczędzić, a nie inwestują w specjalistów i długo terminowe rozwiązania. Mądry ten, kto mądrze wydaje. “Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”; Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”- ponadczasowe:)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane