statystyki

Teoretyczne i praktyczne aspekty źródeł prawa

autor: PS08.03.2016, 10:53; Aktualizacja: 08.03.2016, 11:07

– Zawsze staramy się, aby tematy poruszane podczas naszych konferencji były uniwersalne i doniosłe. Problematyka źródeł prawa spełnia te przesłanki i dodatkowo jest bardzo aktualna, dlatego warto ją analizować – mówił prof. Krzysztof Rączka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, otwierając w zeszły piątek konferencję „Źródła prawa. Teoria i praktyka”.

Przyznał, że samo pojęcie źródła prawa jest wieloznaczne. Z tego powodu jeden z teoretyków prawa sugerował nawet, że należałoby z niego zrezygnować. Większość doktryny uważa jednak inaczej. I znakomita część tej grupy wzięła udział w spotkaniu, które odbyło się na UW.

Wspólnym mianownikiem dla wystąpień uczestników pierwszego panelu była polityka i polityczność. Profesor Ryszard Piotrowski skupił się na konstytucji, która przez polską doktrynę traktowana jest jako źródło prawa naturalnego i pozytywnego. W swoim wystąpieniu przedstawił znaczenie pojęć zastanych dla procesu wykładni ustawy zasadniczej.

Profesor Jan Majchrowski przeanalizował natomiast wpływ określonej praktyki politycznej na źródła prawa. – Powstawanie i obumieranie źródeł prawa wpisuje się w odwieczny spór o władzę polityczną, której legislatywa jest integralną częścią – zaznaczył. Przywołał też przykłady praktyk politycznych skutkujących powstaniem konkretnych źródeł prawa.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane