statystyki

Gdy klient jest głuchy na argumenty

autor: Paulina Szewioła23.02.2016, 09:13; Aktualizacja: 23.02.2016, 11:25
prawnik; adwokat

Jednoznaczna i kategoryczna postawa przedstawiciela palestry odmawiająca wspierania klienta w czynnościach budzących wątpliwość mogłaby korzystnie wpłynąć zarówno na postrzeganie zawodu adwokata, jak i szerzenie zaufania co do obowiązującego prawaźródło: ShutterStock

Postępowanie adwokata, który wspiera zdeterminowanego klienta w wątpliwych działaniach, koliduje z zasadami etyki, ale nie rodzi odpowiedzialności odszkodowawczej.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczy V.K., która chciała nabyć prawo do upatrzonego grobu. Znajdował się on w starej części cmentarza w K. i był bardzo okazały. Kobieta zatrudniła adwokata B.M., aby ten przeprowadził obsługę prawną transakcji. Prawnik zobowiązał się dokonać analizy stanu prawnego, sprawdzić dokumentację i skonstruować umowę sprzedaży. Już na początku współpracy przesłał klientce informacje ogólne dotyczące tematyki prawa do grobu i jego zakupu, w tym kwestii związanych z ochroną dóbr osobistych. Szczegóły przedstawił podczas spotkania. Adwokat widział się też ze zbywcami i rozmawiał z pracownikiem zarządu cmentarza. Na końcu zaś sporządził projekt umowy, który jeszcze kilkukrotnie pod wpływem rozmów z V.K. zmieniał.

Ostatecznie transakcja została sfinalizowana, mimo iż jej przedmiotem było niezbywalne prawo do grobu, w którym pochowane były już inne osoby. A to zgodnie z art. 58 par. 1 k.c. skutkuje nieważnością umowy z mocy prawa. Prawnik o takich konsekwencjach jednak klientce wprost nie wspomniał.

Po kilku latach V.K. dowiedziała się, że umowa, którą zawarła, jest prawdopodobnie nieważna. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Krakowie, który nakazał zbywcom zwrot uiszczonej przez kobietę kwoty.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane