statystyki

Gdy klient jest głuchy na argumenty

autor: Paulina Szewioła23.02.2016, 09:13; Aktualizacja: 23.02.2016, 11:25
prawnik; adwokat

Jednoznaczna i kategoryczna postawa przedstawiciela palestry odmawiająca wspierania klienta w czynnościach budzących wątpliwość mogłaby korzystnie wpłynąć zarówno na postrzeganie zawodu adwokata, jak i szerzenie zaufania co do obowiązującego prawaźródło: ShutterStock

Postępowanie adwokata, który wspiera zdeterminowanego klienta w wątpliwych działaniach, koliduje z zasadami etyki, ale nie rodzi odpowiedzialności odszkodowawczej.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczy V.K., która chciała nabyć prawo do upatrzonego grobu. Znajdował się on w starej części cmentarza w K. i był bardzo okazały. Kobieta zatrudniła adwokata B.M., aby ten przeprowadził obsługę prawną transakcji. Prawnik zobowiązał się dokonać analizy stanu prawnego, sprawdzić dokumentację i skonstruować umowę sprzedaży. Już na początku współpracy przesłał klientce informacje ogólne dotyczące tematyki prawa do grobu i jego zakupu, w tym kwestii związanych z ochroną dóbr osobistych. Szczegóły przedstawił podczas spotkania. Adwokat widział się też ze zbywcami i rozmawiał z pracownikiem zarządu cmentarza. Na końcu zaś sporządził projekt umowy, który jeszcze kilkukrotnie pod wpływem rozmów z V.K. zmieniał.

Ostatecznie transakcja została sfinalizowana, mimo iż jej przedmiotem było niezbywalne prawo do grobu, w którym pochowane były już inne osoby. A to zgodnie z art. 58 par. 1 k.c. skutkuje nieważnością umowy z mocy prawa. Prawnik o takich konsekwencjach jednak klientce wprost nie wspomniał.

Po kilku latach V.K. dowiedziała się, że umowa, którą zawarła, jest prawdopodobnie nieważna. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Krakowie, który nakazał zbywcom zwrot uiszczonej przez kobietę kwoty.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane