Sejm odrzucił prezydencki projekt o ustroju sądów powszechnych

28.10.2008, 11:04; Aktualizacja: 28.10.2008, 11:29

Sejm odrzucił dziś prezydencki projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. O odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wnioskował podczas ubiegłotygodniowej debaty w Sejmie klub PO. Projektu nie poparł także rząd.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (120)

  • apl.(2008-10-28 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    PO wyspecjalizowało się w jednym- ROZCZAROWYWANIU :(

    Odpowiedz
  • ciekawe...(2008-10-28 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    do 39: a ile według ciebie zarabia (netto) niemiecki "sędzia na próbę" (funkcjonuje tam ta instytucja) rozpoczynając służbę? Napisz, bardzo ciekaw jestem...

    Odpowiedz
  • Jagienka(2008-10-28 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Moje zdanie jest takie, że lepszy jest niedośwadczony, nieopierzony i sfrustrowany niskimi zarobkami asesor niż opierzony, doświadczony i sfrustrowany niskimi zarobkami adwokat.

    Odpowiedz
  • stały_czytelnik(2008-10-28 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do 8.
    Świetne.
    Mam takie same oczekiwania :-), ale obawiam , że jedynymi przechodzacymi będą zramolali adwokaci,który zrobia to dla zapewnieznia sobie tzw. stanu spoczynku ( nie mylić z wiecznym).

    Odpowiedz
  • Słońce Peru na księżyc(2008-10-28 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    PO to koszmar politykierstwa - kryptokomuna!!! nawet nie skierowali do komisji projektu tylko dlatego, że istnieje inny dotyczący tego samego. WSTYD!!! Sędziowie przetarli już oczy, szkoda że przed wyborami ich nie mieli otwartych...

    Odpowiedz
  • iks igrek(2008-10-28 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    KRS zaproponowała (w opinii z 21.10), by skrócić okres pracy na stanowisku referendarza lub asystenta po egzaminie sędziowskim, potrzebny do zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego, do 2 lat. To byłoby jakieś rozwiązanie - ale wątpię, czy to przejdzie...

    Odpowiedz
  • adwokat po sądowej(2008-10-28 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkim krytykującym PO zwolennikom PISu chciałbym jedynie przypomnieć, że PiS nie zrobił kompletnie nic aby uregulować sytuację asesorów. Wyrok TK był w październiku ale już ponad rok wcześniej było postanowienie sygnalizacyjne o możliwej niekonstytucyjności... A gdy TK zamierzał rozpoznać wreszcie sprawę i wydać wyrok, reprezentant Sejmu - poseł PiS łaskawie się nie stawiał na posiedzenia prosząc o ich odroczenie, co by przeciągnąć stan konstytucyjności...
    PO stara się coś zrobić, ale niestety, kompletnie błędną drogą. Uwierzyli POwczycy panu mecenasowi Ćwiąkalskiemu i jak ten rzekł, że będzie szkoła sądownictwa i staż referendarski wymagany, tak wszyscy to łyknęli, jakby to jakieś objawienie było. A po pierwsze to nie przejdzie (prezydent ni epodpisze za Chiny, no bo jak to niby , skoro miał własny projekt, lepszy, który nie przeszedł), wina zostanie zrucona na PO - no bo blokowała projekt Pana LK, a nawet jakby to weszło, to byłaby jeszcze większa beznadzieja...

    Odpowiedz
  • prawnik(2008-10-28 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    Mec-adw. celowo chrzani wszystkie dobre projekty, pozwalające na dostęp do zawodu osób postronnych.
    Może i tłumu chętnych na ssr nie będzie, ale sporo adwokackich dziadków przed emeryturą, zwłaszcza tych z małych miejscowości, się chętnie załapie na etat przewodniczącego, stan spoczynku i komplet przywilejów.

    Odpowiedz
  • prawnik(2008-10-28 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    no to jeszcze zobaczymy.
    Iustitia cały czas roi jakieś fantasmagorie o "koronacji" zawodu...obojętnie jak śmiesznie to brzmi.
    Dotąd nikt z sędziów nie przypuszczał nawet że będą takie hece jak się ostatnio wyprawiają a tu proszę. Szykujcie się na kolejne. Będzie wesoło i cyrkowo.

    Odpowiedz
  • Jagienka(2008-10-28 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    Założenie o koronie zawodów prawniczych jest bardzo dobre. By zaczęło jednak funkcjonować należy:
    1. zagwarantować sędziom wynagrodzenia na poziomie obecnych wynagrodzeń notariuszy (lub jak kto woli na poziomie wynagrodzeń Prezydenta RP - SSA, Premiera - SSO ub Posła na Sejm RP - SSR)
    2. przywrócić Państwowe Biura Notarialne i zacząć opłacać notariuszy na zasadach przewidzianych obecnie dla sędziów.
    3.zlikwidować aplikację sądową/sędziowską

    Odpowiedz
  • iks igrek(2008-10-28 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież kolegium SO takich dziadków nie puści...Poza tym, kandyduje też sporo referendarzy po sądowej, mających wymagany obecnie przez usp 5-letni staż, a będzie ich (kandydatów spośród referendarzy i asystentów po sądówce) z biegiem czasu coraz więcej. W ub. roku (kiedy byli jeszcze asesorzy) KRS odrzuciła wszystkie (b. nieliczne) kandydatury z wolnych zawodów, natomiast zaakceptowała 7 refów po apl. sądowej i z wymaganym stażem pracy.

    Odpowiedz
  • Zmysław(2008-10-28 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie powinni zarabiać godnie i co do tego właściwie nikt nie ma wątpliwości. Jednak żądania uposażeń w wysokości 4 średnich krajowych to już gruba przesada i zwykła pazerność. Komuś naprawdę poprzewracało się w głowach!

    Odpowiedz
  • ciekawe...(2008-10-28 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    do 35: Z jakiego powodu polscy sędziowie mieliby zarabiać tyle co notariusze? A zatem wielokrotnie więcej niż np. sędziowie niemieccy czy francuscy (którzy zarabiają 2000 euro na początek - przy wyższych tam kosztach utrzymania) - biorąc pod uwagę, że PKB Polski jest kilkakrotnie niższy od tego w Europie Zach? Dlaczego praca sędziego w Polsce miałaby być więcej warta niż niemieckiego czy np. portugalskiego? :) I z jakiego powodu Polska miałaby wprowadzać model, którego nie stosuje żadne państwo kontynentalnej Europy? Może to ktoś racjonalnie wyjaśnić? W Niemczech sędzią może zostać ten, kto bardzo dobrze zdał II prawniczy egz. państwowy - odpowiednik naszego egzaminu sędziowskiego. Z jakiej przyczyny nie może tak być w RP - czyżbyśmy byli krajem common low? :))

    Odpowiedz
  • hi(2008-10-28 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    do 36: gdzies wyczytal człowieku, ze sedzia w niemczech zarabia na poczatku 2000 euro tj. tyle ile np. pracownik obsługi stacji bezynowej. juz cie popieścilo kompletnie z takimi bzdurami na takim powaznym forum wyjeżdżasz...

    Odpowiedz
  • Jagienka(2008-10-28 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do wszystkich a zwłaszcza 36.

    Z jakiego powodu polscy sędziowie mieliby nie zarabiać tyle co obecnie polscy notariusze? Dlaczego praca sędziego w Polsce miałaby być mniej warta niż polskiego notariusza? :) I z jakiego powodu Polska miałaby nie wprowadzać modelu, który i tak jest już w zasadzie wprowadzony?...wszak notariusz to obecnie korona zawodów prawnicznych.
    Ponadto jakie znaczenie ma PKB skoro i tak obywatele już płacą godne "wynagrodzenia" notariuszom? Po reformie obywatele płaciliby tyle samo z tą różnicą, że sędziom.

    PS. Czy prawo unijne zabrania ukoronowania zawodu sędziego?

    Odpowiedz
  • prawnik(2008-10-28 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Potępianie w czambuł mozliwości przechodzenia z zawodu adwokata na sędziego uważam za nieuzasadnione. Czy nikt nie dostrzegł, że mimo że przepisy o tym stanowiące obowiązują to od dawna są martwe jak słynne morze?
    Stwarzacie wrażenie, że doświadczeni adwokaci tylko czekają na taki łakomy kąsek a prawda jest taka że to są odosobnione i wyjątkowe przypadki. Zreszta moje zdanie jest takie, że lepszy dośwadczony adwokat niż nieopierzony i sfrustrowany niskimi zarobkami asesor. Niestety poziom orzecznictwa jest coraz niższy w naszym pięknym kraju.

    Odpowiedz
  • ławnik(2008-10-28 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    ...a ja tylko powiem, jakie widzę samochody na parkingu "mojego" Sądu Rejonowego.../...nie ważne gdzie.../ sredniej klasy w cenie od 45 tyś zł do najwyżej 60 tyś zł i jeszcze na raty..to samochody sędziów...natomiast "wypasione bryki" powyżej 120tyś zł to samochody adwokatów,macenasów...

    Odpowiedz
  • ciekawe...(2008-10-28 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    do 41: a z jakiego powodu SSR nie miałby zarabiać np. tyle, ile prezes Banku Pekao SA (państwowego)? :) Twoje rozumowanie jest absurdalne - jako że istnieje określony standard wynagradzania tej szczególnej kategorii funkcjonariuszy publicznych, jakimi są sędziowie. Standard ten w żadnym państwie europejskim, ani w USA, nie obejmuje zarobków na poziomie odpowiadającym najlepiej zarabiającym przedstawicielom wolnych zawodów. Zapominasz tu chyba, że notariusz jest przedsiębiorcą , jego zarobki zależą od tego, czy przyjdą do niego klienci - nijak się to ma do sędziego, zatrudnionego na etacie w państwowej jednostce organizacyjnej, jaką jest sąd.A co do prawa wspólnotowego - nie chodzi przecież o zakaz, prawo UE nie zabrania również np. tego, by sędziami zostawały osoby bez ukończonej aplikacji. Zadałem pytanie, dlaczego mielibyśmy stosować model świadomie odrzucony przez wszystkie rozwinięte państwa zachodniej Europy, oprócz UK i Irlandii, gdzie jest skutkiem wyłącznie 1000 lat common law

    Odpowiedz
  • Britney Skye(2008-10-28 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie na zachodzie zarabiają 2.000 euro przy wyższych kosztach utrzymania? O ile mi wiadomo, np. prokurator zarabia w Holandii średnio 80.000 euro rocznie. Co do kosztów utrzymania, to przepraszam co jest tam droższe? Auta, ubrania, jedzenie? O ile mi wiadomo koszty życia są u nas takie jak na zachodzie a wielu dziedzinach wyższe.

    Odpowiedz
  • Czarno widzę(2008-10-28 19:24) Zgłoś naruszenie 00

    A najzdolniejsi egzaminowani aplikańci sądowy odpływają z wymiaru sprawiedliwości... Do kancelarii adwokackich, radcowskich, firm zagranicznych... A kto po tym zamieszaniu będzie się starał o urząd sędziego? Chyba tylko ci, co byli zbyt słabi aby wpisać się na listy korporacyjne względnie dostać porządną pracę...

    Będzie katastrofa wymiaru sprawiedliwości...

    Odpowiedz