Kara umowna powinna być precyzyjnie określona

autor: Maciej J. Nowak16.02.2016, 17:00
dług pieniądze

Przede wszystkim kara umowna nie może się odnosić do świadczeń o charakterze pieniężnym.źródło: ShutterStock

Opracowuję umowę franczyzową z pierwszym franczyzobiorcą. Chcę zobowiązać go m.in. do reklamowania naszych usług oraz składania comiesięcznych raportów z działalności. Nie jestem pewien tego, czy wywiąże się ze wszystkich swoich obowiązków, dlatego chciałbym się zabezpieczyć, wprowadzając zapisy o karach umownych. Czy wystarczające będzie zawarcie w umowie klauzuli „za każde nienależyte wykonanie postanowień umowy przysługuje kara umowna w wysokości 2 tys. zł”? Jak wysoka może być taka kara?

Kara umowna jest ważnym i bardzo często stosowanym zabezpieczeniem realizacji konkretnych obowiązków przez strony umowy. Nie oznacza to jednak, że wpisanie do umowy kary umownej z góry załatwi wszystkie problemy. Przy jej formułowaniu w umowie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jedrek(2016-11-18 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Według mnie jeżeli ktoś na poważnie chce zaangażować się w daną franczyzę to będzie spełniał warunki umowy, bo w końcu robi to z nieprzymuszonej woli. Swoją drogą na co najbardziej należy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego franczyzodawcy, np. jeżeli chcielibyśmy stworzyć coś na miarę marketu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane