Kara umowna powinna być precyzyjnie określona

autor: Maciej J. Nowak16.02.2016, 17:00
dług pieniądze

Przede wszystkim kara umowna nie może się odnosić do świadczeń o charakterze pieniężnym.źródło: ShutterStock

Opracowuję umowę franczyzową z pierwszym franczyzobiorcą. Chcę zobowiązać go m.in. do reklamowania naszych usług oraz składania comiesięcznych raportów z działalności. Nie jestem pewien tego, czy wywiąże się ze wszystkich swoich obowiązków, dlatego chciałbym się zabezpieczyć, wprowadzając zapisy o karach umownych. Czy wystarczające będzie zawarcie w umowie klauzuli „za każde nienależyte wykonanie postanowień umowy przysługuje kara umowna w wysokości 2 tys. zł”? Jak wysoka może być taka kara?

Kara umowna jest ważnym i bardzo często stosowanym zabezpieczeniem realizacji konkretnych obowiązków przez strony umowy. Nie oznacza to jednak, że wpisanie do umowy kary umownej z góry załatwi wszystkie problemy. Przy jej formułowaniu w umowie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jedrek(2016-11-18 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Według mnie jeżeli ktoś na poważnie chce zaangażować się w daną franczyzę to będzie spełniał warunki umowy, bo w końcu robi to z nieprzymuszonej woli. Swoją drogą na co najbardziej należy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego franczyzodawcy, np. jeżeli chcielibyśmy stworzyć coś na miarę marketu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane