statystyki

Termin przedawnienia dla skargi pauliańskiej liczy się dla każdej umowy osobno

autor: Michał Culepa09.02.2016, 07:37; Aktualizacja: 10.02.2016, 19:12

Jeżeli umowa między dłużnikiem a osobą trzecią została zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela, ten może żądać uznania kolejnych umów – między osobą trzecią i czwartą czy czwartą a piątą – w pięcioletnim terminie liczonym dla każdej z osobna – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła szeregu umów dotyczących m.in. sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości. Wierzycielka P. zażądała uznania za bezskuteczne wobec siebie pięciu transakcji zbycia tych udziałów. Umowy sprzedaży były zawierane pomiędzy majem a grudniem 2005 r., zaś jedna z nich – darowizna – jeszcze w styczniu 2008 r. Zbycie tych działek – jak wykazało postępowanie sądowe – nastąpiło w celu wyzbycia się majątku, tak by uniknąć realizacji nakazów zapłaty, wydanych przeciwko użytkownikom wieczystym wspomnianych działek jeszcze w 2002 r.

Problem jednak polegał na tym, że wierzycielka P. uzyskała klauzulę wykonalności wspomnianych nakazów zapłaty dopiero w sierpniu 2009 r., a wszczęta w następnym roku egzekucja nie przyniosła skutków – dłużnicy nie dysponowali już majątkiem. Dlatego pozew o uznanie umów za bezskuteczne kobieta złożyła dopiero we wrześniu 2010 r.

W tej sytuacji pozwani – zbywający, jak i nabywcy wspomnianych udziałów w użytkowaniu wieczystym – podnieśli już w sądzie I instancji zarzut przedawnienia. Zgodnie bowiem z art. 534 kodeksu cywilnego uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie pięciu lat od jej daty. Sporną kwestią było, jak liczyć wskazany termin. Żądanie ubezskutecznienia umów z lat 2005–2008 dotyczyło już bowiem transakcji zawartych nie bezpośrednio z dłużnikami, lecz kolejnych umów między osobami trzecimi i kolejnymi kontrahentami. Tymczasem pierwotne umowy zbycia udziałów były zawierane z dłużnikami wierzycielki P. jeszcze w 2000 r.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane