statystyki

Czasochłonne i często niepotrzebne uzasadnienia

autor: Rafał Krawczyk02.02.2016, 06:30; Aktualizacja: 02.02.2016, 06:37
Rafał Krawczyk

Rafał Krawczykźródło: Materiały Prasowe

Jak poprawić szybkość postępowań w sprawach cywilnych? Wystarczy korekta kilkunastu przepisów, w tym wprowadzenie opłat za sporządzenie uzasadnienia orzeczenia - pisze Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu.

Początek obecnego roku, podobnie jak każdego poprzedniego przyniósł zwyczajowe narzekania na pogarszająca się sprawność postępowań sądowych. Od lat lekarstwem na ten stan są nieprzerwane reformy ustroju sądów, tudzież pomysły takie jak nagrywanie rozpraw, które przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych.

Procedura do zmiany

Oceniając z perspektywy czasu efekty wdrażanych systematycznie zmian, wysnuć można wniosek, że nie przyniosły żadnych pozytywnych skutków – czas rozpoznawania spraw wydłuża się, a rosnący wpływ staje się niemożliwy do opanowania. W tej sytuacji można postawić tezę, że każda z kolejnych reorganizacji ustrojowych da podobnie mizerne rezultaty. Niewiele pomoże nawet przesuwanie pomiędzy sądami sędziów lub spraw. Jedynym sposobem na rzeczywistą poprawę sprawności postępowania w bloku spraw cywilnych jest dokonanie radykalnych zmian w procedurze i ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nie wymaga to jednak w żadnym razie pisania od nowa kodeksu postępowania cywilnego. Wystarczą korekty kilkunastu przepisów – zgodnie z postulatami od lat zgłaszanymi przez praktyków. Niestety jak dotąd propozycje osób najbardziej znających realia pracy sądów powszechnych nie znajdowały zrozumienia władzy ustawodawczej. Przykładowo przywrócenie możliwości nadawania klauzuli wykonalności w postaci pieczęci wymagało kilkuletniego oczekiwania, chociaż powinno być uchwalone w kilka dni.


Pozostało jeszcze 95% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane