Za ich przyjęciem głosowało 62 senatorów, przeciwnych było 24. Jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

„Arytmetyka nieubłagana. Głosowania w Senacie wygrał PiS. Prokuratura będzie narzędziem politycznym. Kosztem obywateli” - tak podsumował debatę na swoim profilu na Facebook’u senator Bogdan Klich (PO).

Jest to kolejna ustawa przyjęta w ekspresowym tempie: w czwartek została bowiem przyjęta przez Sejm, a w sobotę - bez poprawek - przez Senat.

W efekcie 4 marca br. ma nastąpić połączenie stanowisk prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro będzie więc skupiał w swoich dłoniach olbrzymią władzę: kierowanie prokuraturą, wydawanie zarządzeń, poleceń, decydowanie o prowadzeniu danej sprawy przez Prokuraturę Krajową.

Nie będzie już bowiem Prokuratury Generalnej, lecz Prokuratura Krajowa. Nie będzie również prokuratur apelacyjnych, a regionalne.

No i powstanie również wydział spraw wewnętrznych, jako postrach sędziów, prokuratorów, asesorów. Będzie bowiem zajmował się przestępstwami popełnianymi przez te osoby.

EMR