Sejm wczoraj wieczorem uchwalił zmiany w ustawie o prokuraturze zawierające kontrowersyjne rozwiązanie przywracające połączenie funkcji ministra sprawiedliwości z prokuratorem generalnym.

Za nową ustawą o prokuraturze głosowało 236 posłów, przeciw było 209, wstrzymało się od głosu siedem osób. Z kolei za ustawą zawierającą przepisy wprowadzające reformę głosowało 237 posłów, przeciw było 207, osiem osób wstrzymało się od głosu. - PiS nocą bierze prokuraturę - tak skomentował na Twitterze wczorajsze głosowanie poseł Robert Kropiwnicki (PO).

Zgodnie z nowelizacją minister sprawiedliwości będzie jednocześnie prokuratorem generalnym.

Ponadto Prokuratura Krajowa zastąpi Prokuraturę Generalną, a nowy urząd będzie mógł prowadzić śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym".

Na poziomie PK będzie funkcjonować też Wydział Spraw Wewnętrznych. Jego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".

Powstanie Prokuratury Krajowej w miejsce Prokuratury Generalnej to nie jedyna zmiana organizacyjna. Prokuratury apelacyjne zastąpią prokuratury regionalne. Projekt zakłada też likwidację odrębnej prokuratury wojskowej.

Teraz nad ustawą pochyli się Senat.

EMR