Mistrz Kaczyńskiego, czyli dlaczego prezes postępuje tak, a nie inaczej

autor: Emilia Świętochowska30.01.2016, 08:45; Aktualizacja: 30.01.2016, 08:53
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

Prawnik Stanisław Ehrlich był radykalnym krytykiem dogmatyzmu prawniczego, czyli językowej interpretacji przepisów w oderwaniu od tego, jak funkcjonują one w praktyce. Upraszczając, wola polityczna wyrażona przez naród jest nadrzędna wobec prawa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

  • waran(2016-02-03 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    No to mamy filozofa. I wszystko się zgadza, wywiad świetny. Daje możliwości zagłębienia się w umysł Kaczyńskiego. Cała prawda i tylko prawda. Tyle tylko, że jako filozof, Kaczyński nie potrafi dać sobie rady z samym sobą. Tak jak kiedyś pisałem, jest dobry w pojmowaniu przeszłości, a w wizjach na przyszłość widzi tylko demony. I to, które w nim siedzą. Cały pis patrzy w niego, jak w księgę objawioną. Jest dla nich jak ewangelista. A tu okazuje się, że trzeba dziecka, które krzyknie-KRÓL jest nagi!!!. A dał temu wczoraj dowód, dowód swej nagości. Mówił o resortowych dzieciach, wnukach. On jest resortowym uczniem. I tu jest jego marność, wybiera co lepsze skwarki z tej michy z kaszą o nazwie Polska. A już myślałem, że może faktycznie coś w nim jest. Resortowy uczeń, z żoliborskimi genami. Takie nic.

    Odpowiedz
  • szczujnia kwiczy(2016-01-31 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    wasi protegowani z PO, to na kim się wzorowali?- Al Capone chyba?

    Odpowiedz
  • Schetyna,Petru dzisbeszczelnie tonie my, to nie my(2016-01-31 12:06) Zgłoś naruszenie 10

    Tabakiera do nosa, a nie Nos do tabakiery ! ! !

    Odpowiedz
  • zaq(2016-01-31 10:24) Zgłoś naruszenie 03

    ee tam bzdury gadasz panie. Naciągasz na siłę i próbujesz wmówić że to co robi Kaczyński to jakieś ideologiczne naprawianie państwa... to tylko preteksty, chodzi o władzę o nic więcej, tłumacz to sobie jak chcesz

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kwi,kwi kwi(2016-01-31 10:08) Zgłoś naruszenie 10

    szczujnia niemiecka wyje. W "Folwarku Zwierzęcym" też wjeżdżał portret gospodarza, jak trzeba był odwrócić uwagę mieszkańców folwarku. Zalmijcie sie lepiej w tym lewackim ścieku, złodziejstwami Platformy Oszustów i ich wodza Ryżego matoóła.

    Odpowiedz
  • Adolf(2016-01-31 01:06) Zgłoś naruszenie 716

    O III rzeszy ten artykul, nieprawdaz?

    Odpowiedz
  • biograf(2016-01-30 21:19) Zgłoś naruszenie 133

    Właściwe źródło inspiracji - prof.Stanisław Ehrlich pochodził z żydowskiej, spolonizowanej rodziny o poglądach lewicowych.

    Odpowiedz
  • mke(2016-01-30 19:08) Zgłoś naruszenie 1016

    Patrząc na metody rozprawienia się z TK powiedziałbym raczej że idolem Kaczyńskiego jest Engelbert Dollfuss

    Odpowiedz
  • Valdemort(2016-01-30 19:07) Zgłoś naruszenie 2324

    to tzw. płatny materiał promocyjny. Kaczyński to facet chory na władzę, podobnie jak Stalin czy Hitler, tyle że jest to ersatz na miarę Polski. Zniknie ze sceny politycznej wcześniej niż myśli, tyle że sprzątanie gnoju po PIS będzie trwać lata. Niczym się nie różni od innych polskich "polityków" - tyle tylko że ma opakowanie PR dla ciemniaków. Najsmutniejsze jest, że żadna opcja polityczna nie chce podjąć naprawdę potrzebnych reform sanujących wszystkie obszary państwowości, tak aby jak w Niemczech państwo było służebne obywatelom, biurokracja rozumna i rozsądna. Nigdy tak nie będzie, bo ta sklejanka pozaborowa ukazuje prawdziwą mentalność ludzi - zaściankowość, antysemityzm, ksenofobia i małość bezwartościowej masy, na której notorycznie żeruje to taka, to inna opcja.

    Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel(2016-01-30 19:04) Zgłoś naruszenie 2915

    Teorie prawa naprawdę są fascynujące i te uogólnienia jakie starał się przekazać czytelnikom redaktor bardzo ciekawe ,Polska Michnika jak dla mnie poniosła klęskę ,może ta Polska Kaczyńskiego będzie lepsza dla swoich obywateli.

    Odpowiedz
  • Gorszy sort(2016-01-30 18:13) Zgłoś naruszenie 2526

    W czasach słusznie minionych krążył wśród elit żart: Czym się różni robotnik socjalistyczny od kapitalistycznego. Robotnik kapitalistyczny wstaje rano, wrzuca 3-4 jajka na bekon lub szynkę, wsiada do mercedesa i jedzie do fabryki, w której jest wykorzystywany. A socjalistyczny: wstaje rano, wrzuca dwa jajka w kalesony, wsiada na rower i jedzie do fabryki, której jest współwłaścicielem. Kaczyńskiemu zapewne marzą się te czasy. Ale wtedy było ZOMO.

    Odpowiedz
  • bb(2016-01-30 17:45) Zgłoś naruszenie 812

    ale nauki Marksa też są za człowiekiem tylko dawno je wypaczono

    Odpowiedz
  • n(2016-01-30 17:42) Zgłoś naruszenie 1417

    zastanawiam się z czego się śmieje i przyszło mi, że z nas obywateli

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • thin_air(2016-01-30 15:28) Zgłoś naruszenie 2228

    Bardzo ciekawy wywiad - być może te przywołane przemyślenia to źródło działań J. Kaczyńskiego. Niestety nawet jeśłi intencje można uważać za rozsądne i racjonalne to moim zdaniem Wykonawca okazał sie człowiekem małego formatu, a to co wychodzi mu najlepiej to antagonizacja społeczeństwa...

    Odpowiedz
  • 1952(2016-01-30 13:02) Zgłoś naruszenie 1742

    KACZYŃSKI MA PO OJCU MŚCIĆ SIĘ za wszystko i za wszystkich wyssał to z mlekiem matki ,tem co zginął miał inny charakter ,a tem po RAJMUNDZIE ojcu mówi samo za siebie, niemieckie plemniki.

    Odpowiedz
  • Gwałtu rety(2016-01-30 12:39) Zgłoś naruszenie 1827

    Studia politologiczne bez ukończonych wcześniej studiów prawniczych powinny być zakazane, bo co się ten mędrzec wypowie w swoim imieniu to ręce opadają.

    Odpowiedz
  • Anna(2016-01-30 11:53) Zgłoś naruszenie 2025

    "Wielu naszych rodziców marzyło, żebyśmy dostali robotę w niemieckich koncernach, wychowywało nas w kulcie nauki języków obcych. Ale my chcemy zakładać polskie firmy, które będą konkurować z niemieckimi." Żałuję, że nie mogłam mieć dzieci, moje były by inaczej wychowane. :p Języki "obce" (śmieszne, anachroniczne określenie) jak najbardziej, ale bez "kultu". Żyjemy w Europie i powinniśmy znać języki innych krajów - z wzajemnością... ;)) Praca w niemieckich koncernach - zdecydowanie NIE! Polskie firmy, promowanie polskich produktów i rozwiązań - zdecydowanie Tak. A na samym początku, szukanie naszej własnej, "trzeciej drogi" organizowania państwa, BEZ REFORM Balcerowicza. Prof. Balcerowicz świetnie przeprowadził reformę złotego i za to mu chwała, ale tylko to. A co do całości wywodu... Bez względu na to, na czym K. opiera swoje pomysły, jestem zawsze na NIE. To jest straszny człowiek, nie liczący się z nikim i z niczym, gotów zniszczyć cały kraj z powodu swojej chorej nienawiści i żądzy zemsty. Jego poglądy nie obchodzą mnie w najmniejszym stopniu, ponieważ to "po czynach ich poznacie". A czyny są takie, że jakbym mogła, to już bym z kraju uciekła, żeby bezpiecznie przeczekać gdzieś w południowej Francji, jak najdalej...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Dobre!(2016-01-30 11:06) Zgłoś naruszenie 8511

    Bardzo dobry wywiad. Szkoda tylko, że na koniec powtórzyliście dwa zdania wyrwane ze środka wywiadu, które mają mocno dyskusyjne brzmienie. Nie musicie w ten sposób łopatologiczne sugerować czytelnikom, co mają szczególnie zapamiętać. Taka mała manipulacja Gazety Prawnej jest zupełnie zbędna.

    Odpowiedz
  • proch(2016-01-30 10:52) Zgłoś naruszenie 3729

    Może to i prawda, ale gdzie odwaga by za to wszystko brać odpowiedzialność na siebie a nie podstawiać innych.

    Odpowiedz
  • Proszę tylko ...(2016-01-30 10:46) Zgłoś naruszenie 2946

    .... nie biczować słownie ... ZBAWCY POLSKI, bo się jeszcze obrazi ... i przestanie dalej ZBAWIAĆ.

    Odpowiedz