Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak przynajmniej jest w Nowym Sączu. Bezpłatne porady ekspertów oferowane są od stycznia tego roku w ponad 1500 punktach w całej Polsce.

W Nowym Sączu są trzy i każdego dnia nie brakuje chętnych, którzy chcą skorzystać z takiej pomocy. ”Nie ma dnia bez kolejek. Głównie z pytaniami zwracają się do nas seniorzy po 65 roku życia i ci, którym przysługuje pomoc społeczna” informuje sądecki radca prawny Paulina Podwika.

„Petenci głównie pytają o sprawy w zakresie prawa spadkowego, chodzi tutaj o stwierdzenie nabycia spadku i sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia - tłumaczy. Porad udzielają też adwokaci. Dotyczą głównie prawa rodzinnego, między innymi alimentów czy rozwodów”- wyjaśnia adwokat Justyna Molek- Gargula.

Nie brakuje też spraw o ochronie praw lokatorów czy związanych z eksmisją. System darmowej pomocy prawnej jest skierowany głównie do osób najbardziej potrzebujących, w tym oprócz seniorów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny czy kombatantów i weteranów.

Oferowana pomoc nie może dotyczyć spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej; z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem i przygotowania do jej rozpoczęcia.