statystyki

Decyzje prokuratorów będą częściej zmieniane

21.01.2016, 14:01; Aktualizacja: 21.01.2016, 14:55

PiS-owski projekt ustawy o prokuraturze ma na celu zwiększenie wpływu prokuratora generalnego na sposób prowadzenia postępowań przez śledczych. Tym ostatnim nie zapewnia natomiast narzędzi chroniących przez naruszaniem ich niezależności. Taki wniosek płynie z opinii Fundacji Helsińskiej.

Zdaniem fundacji w sytuacji, gdy szef prokuratury jest aktywnym politykiem, dużego znaczenia nabiera potrzeba zabezpieczenia prokuratorów przed naciskami z zewnątrz. "W tym świetle szczególnie niezrozumiała jest propozycja umożliwienia prokuratorowi generalnemu korzystania z pomocy doradców społecznych, co do których ustawa nie zawiera żadnych minimalnych wymagań w zakresie kwalifikacji czy unikania konfliktu interesów" - czytamy w opinii. Projekt rozszerza także możliwość zmiany bądź uchylenia decyzji prokuratora podległego. Obecnie uprawniony jest do tego bezpośredni przełożony, natomiast zgodnie z propozycjami PiS - prokurator przełożony.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane