Kaczyński zapowiada zmiany w sądownictwie. Pozycja prezesów będzie osłabiona

18.01.2016, 12:10; Aktualizacja: 18.01.2016, 12:14
„Jeżeli ktoś dzisiaj skarży się na to, co się dzieje w Sejmie, to albo nie zna faktów, albo jest po prostu hipokrytą”- mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

„Jeżeli ktoś dzisiaj skarży się na to, co się dzieje w Sejmie, to albo nie zna faktów, albo jest po prostu hipokrytą”- mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą".źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Leszek Szymaski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Rzeczpospolitą” (nr 13/10346) mówi o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz o zastrzeżeniach Komisji Europejskiej co do praworządności w Polsce. Przedstawił również pomysł związany z reformą TK i sądownictwa. 

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • pixi(2016-01-18 15:18) Zgłoś naruszenie 149

  Proponuję dokończyć to co zostało zaczęte przez rząd PIS. Uwolnijcie rynek usług prawnych, uchwalając bardzo dobrą ustawę o DORADCACH PRAWNYCH. To było świetne rozwiązanie, które dziwnym trafem przepadło tuż przed rozwiązaniem poprzedniego parlamentu. Ustawa ta wprowadzała nową jakość na rynek prawny w Polsce, dając młodym ludziom możliwość działania, otwierania biznesów w wieku, kiedy człowiek ma najwięcej zapału i odwagi. Zawody prawnicze to wręcz symbol zamknięcia dostępu do zawodów w Polsce. Uchwalenie tej ustawy dałoby być może impuls do pozytywnych zmian również w innych zawodach. Dotychczasowe otwieranie zawodów - to była farsa. Dalej rządzą korporacje zawodowe, poza którymi wykonywanie zawodu jest praktycznie niemożliwe albo utrudnione ponad rozsądną miarę. Za to pootwierano zawody, do których ludzie się, łagodnie mówiąc, "nie pchają" - jak dla przykładu spawacz barek rzecznych w nieistniejącej flocie śródlądowej, albo przewodnik wiejski.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • TvKB(2016-01-18 14:18) Zgłoś naruszenie 78

  O ile nie było błędów proceduralnych w uchwalanych przez Sejm ustawach, ani materialnych niezgodności z przepisami konstytucji, na które krytycy powinni konkretnie wskazać, albo, jeśli tego nie potrafią, to się uciszyć, to nie ma się czym przejmować, że niektórzy unijni politycy, którzy polskiego prawa nie znają na tyle, aby go poprawnie ocenić, inscenują pseudo trybunały nad polskim prawem. Niech lepiej zajmą się problemami w swoich rodzinnych państwach, gdzie mają lepsze rozeznanie, lub problemami biurokracji unijnej, gdzie niektózy dostrzegają mniej demokracji niż w państwach członkowskich. Gdyby egzekutywa w jakimś państwie członkowskim uchwalała prawo, rezerwując sobie większe w tym zakresie kompetencje nad legislatywą, to takiego pąństwa do unii by na pewno nie przyjęto. A wystarczy przyjrzeć się, jakie kompetencje posiada Rada UE, aby odczuć tam niedosyt demokracji.

  Odpowiedz
 • Petru(2016-01-18 14:37) Zgłoś naruszenie 56

  A co Petru na to?

  Odpowiedz
 • zinnnn.(2016-01-18 15:59) Zgłoś naruszenie 46

  Czy jest w sobotę demonstracja ? Właśnie się wybieramy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • -zawód(2016-01-18 17:56) Zgłoś naruszenie 46

  Uwolnili zawód notariusza, i ja ledwo koniec z końcem wiąże z tym faktem. Tym co myslą, że jest to rozwianie ich bolączek, to sa w ciemnej...Jestem młodym facetem i nie widzę perspektyw w tym kraju...

  Odpowiedz
 • Lagodnie mowiąc ... to ŚMIECHU WARTA (2016-01-18 20:36) Zgłoś naruszenie 41

  jest ... TOPORNA ERYSTYKA prezesa Kaczyńskiego czyli ... KŁAMANIA dla uwiarygodnienia dalszych swoich KŁAMSTW. EUROPA już się na tym .... neo-BOLSZEWIZMIE PIS poznała . Ciekawe kiedy tylko Elektorat PIS zacznie wyciągać "łapki" z tego nocnika PIS z GOOWNEM ?

  Odpowiedz
 • yky(2016-01-18 17:02) Zgłoś naruszenie 33

  do pixi ten zawód niesie za sobą odpowiedzialność, dotyczy spraw ludzkich. może niech wszyscy mogą być lekarzami, młodzi się sprawdzą.

  Odpowiedz
 • oni wiedzą lepiej(2016-01-19 07:53) Zgłoś naruszenie 32

  Również nie rozumiem dlaczego nie można uwolnić rynku usług prawnych. Jak słyszę o tej odpowiedzialności korporacyjnych kolegów i nieodpowiedzialności pozostałych prawników, to robi mi się niedobrze. Czemu to odbiorcy takich usług nie mogą sami zdecydować, komu chcą powierzyć swoje sprawy. Czemu przeciwko uwolnieniu usług prawnych wyłącznie protestują korporacyjni działacze, a nikt nie pyta się zwykłego człowieka, czy chciałby pomocy prawnej za połowę ceny i to jeszcze wykonywanej przez kogoś, komu chce się cos zrobić. Przecież cała ta szczególna odpowiedzialność prawników jest oparta tylko i wyłącznie na ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

  Odpowiedz
 • PARAGRAF 22(2016-01-19 00:32) Zgłoś naruszenie 22

  Jak popatrzę na braki aktu oskarżenia podpisanego przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Białymstoku, nie zawierające w sentencji opisu czynu zarzucanego oskarżonemu, aktu, który był rzekomo badany przez przewodniczącego wydziału ( z upoważnienia prezesa tegoż sądu ) , a następnie skierowany na rozprawę, to nie wiem, czy współczuć sędziemu, czy też gratulować ( tylko komu?) sprawnego funkcjonowania "maszynki" do produkcji wyników statystycznych. Widziałem już dziesiątki spapranych skarg, lecz takiego arcydzieła, jak ten z 23.października 2015 roku jeszcze nie dostąpiłem zaszczytu czytać. Dodam dla porządku, że kontradyktoryjnośc procesu karnego nie ma z tym utworem ludzkiej wyobraźni ( bo nie wiedzy prawniczej !) nic wspólnego.

  Odpowiedz
 • uwolnić rynek usług prawnych - całkowicie!(2016-01-18 22:10) Zgłoś naruszenie 21

  Do yky Nie bądź śmieszny. Prawie każdy zawód niesie za sobą odpowiedzialność i dotyczy spraw ludzkich. Maszynista w pociągu - 300 ludzi "na stanie". To jest odpowiedzialność. Spawacz instalacji gazowych - to jest odpowiedzialność. Prawnik przy tym, to odpowiedzialność w zasadzie - żadna. Nad prawidłowością wyroku czuwa sąd. Jak prawnik coś spapra, to dotyczyć będzie pieniędzy a nie życia albo zdrowia. Większość z tego można jeszcze odwrócić różnymi apelacjami, kasacjami, rewizjami nadzwyczajnymi. A jak nie to jest jeszcze ubezpieczyciel, który może wypłacić odszkodowanie. Prawnik pełnomocnik to jeden z najbezpieczniejszych zawodów. Utrzymywanie monpoli korporacyjnych - to po prostu zwykły absurd. To pokazuje, że jesteśmy państwem zacofanym, o kiepskiej myśli ekonomicznej i marnej gospodarce. p.s. Skoro adwokaci wraz z radcami prawnymi są tak świetnie przygotowani do zawodu, to chyba sami powinni wyprzeć konkurencję, a nie miauczeć o pomoc państwa, żeby to przegnało im konkurentów.

  Odpowiedz
 • PARAGRAF 22(2016-01-19 00:29) Zgłoś naruszenie 01

  Jak popatrzę na braki aktu oskarżenia podpisanego przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Białymstoku, nie zawierające w sentencji opisu czynu zarzucanego oskarżonemu, aktu, który był rzekomo badany przez przewodniczącego wydziału ( z upoważnienia prezesa tegoż sądu ) , a następnie skierowany na rozprawę, to nie wiem, czy współczuć sędziemu, czy też gratulować ( tylko komu?) sprawnego funkcjonowania "maszynki" do produkcji wyników statystycznych. Widziałem już dziesiątki spapranych skarg, lecz takiego arcydzieła, jak ten z 23.października 2015 roku jeszcze nie dostąpiłem zaszczytu czytać. Dodam dla porządku, że kontradyktoryjnośc procesu karnego nie ma z tym utworem ludzkiej wyobraźni ( bo nie wiedzy prawniczej !) nic wspólnego.

  Odpowiedz
 • PARAGRAF 22(2016-01-19 00:35) Zgłoś naruszenie 01

  Jak popatrzę na braki aktu oskarżenia podpisanego przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Białymstoku, nie zawierające w sentencji opisu czynu zarzucanego oskarżonemu, aktu, który był rzekomo badany przez przewodniczącego wydziału ( z upoważnienia prezesa tegoż sądu ) , a następnie skierowany na rozprawę, to nie wiem, czy współczuć sędziemu, czy też gratulować ( tylko komu?) sprawnego funkcjonowania "maszynki" do produkcji wyników statystycznych. Widziałem już dziesiątki spapranych skarg, lecz takiego arcydzieła, jak ten z 23 października 2015 roku jeszcze nie dostąpiłem zaszczytu czytać. Dodam dla porządku, że kontradyktoryjnośc procesu karnego nie ma z tym utworem ludzkiej wyobraźni ( bo nie wiedzy prawniczej !) nic wspólnego.

  Odpowiedz
 • labrador(2016-03-26 21:59) Zgłoś naruszenie 00

  Człowiek staje przed wyborem, jednym z nich jest to gdzie się znaleźć . Czy po stronie produktywnej np murarz, lekarz, inżynier. ., czy odwrotnej, urzędnik, prawnik, jakiś pseuzawod rzeczoznawca itd. Żywic kogoś, czy obżerać?

  Odpowiedz
 • labrador(2016-03-26 22:07) Zgłoś naruszenie 00

  Usługi sadownicze są drogie i beznadziejne. Płacimy za nie z góry i czekamy na nie latami. Nażreć się muszą po kolei wszystkie instancje. Sędzia pyta bieglego o zawód. A on odpowiada , że jest rzeczoznawca majątkowym. Czy to jest zawód? W każdym razie to kolejny obżeracz

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane