Zamiast pięścią krzywdzą swych bliskich portfelem. W Polsce rośnie przemoc ekonomiczna

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto18.01.2016, 08:21

Przemoc ekonomiczna to jedyna kategoria uwzględniana w niebieskich kartach, która rośnie. W rok zwiększyła się z 1,4 tys. do 1,7 tys. przypadków

Ta kategoria prześladowania wysunęła się na trzecie miejsce, zajmowane dotychczas przez przemoc na tle seksualnym. Prym wiodą nadal nękanie psychiczne i fizyczne.

– To zasługa większej uwagi policjantów, którzy nauczyli się już diagnozować przemoc ekonomiczną. Trzeba pamiętać, że ciągle w prawie nie obowiązuje jej definicja. Jest tylko definicja w literaturze – przyznaje nadkom. Wanda Mende z Komendy Głównej Policji.

Zatem tylko od policjanta zależy, czy stwierdzi przemoc ekonomiczną i wyszczególni ją w rubryce o nazwie „inne rodzaje” zamieszczonej w niebieskiej karcie. To też powód, dla którego jest ciągle niedoszacowana.

Jednak paradoksalnie rosnąca liczba odnotowanych aktów przemocy ekonomicznej to dobry znak. Świadczy o tym, że zjawisko zostało dostrzeżone, a sprawcy mogą zostać ukarani. Dzięki założeniu niebieskiej karty można uruchomić wobec takiej osoby postępowanie karne. A rodzina, w której doszło do przemocy, objęta jest opieką dzielnicowego. Ten przynajmniej raz w miesiącu sprawdza sytuację. Zawiadamiana jest pomoc społeczna, która też zaczyna kontrolować rodzinę. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z przeprowadzonego na jego zlecenie badania w 2014 r. wynika, że 4,3 proc. Polaków doświadczyło przemocy ekonomicznej.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • XXYYZZ(2016-01-18 09:56) Zgłoś naruszenie 60

  W Polsce unika się tematu przemocy ekonomicznej PAŃSTWA wobec OBYWATELI! O przemocy edukuje się najprościej, że występuje w środowisku rodzinnym, a pomija się pisania/mówienia o MEGA-PRZEMOCY - niskie pensje [ BIEDA na ETACIE ], brak dostępu do skutecznych form leczenia, do skutecznej obrony i ochrony prawnej,bezrobocie, zatrudnienia w formie współczesnego niewolnictwa i powszechny lęk społeczny! Przemoc w rodzinie - psychiczna, fizyczna i ekonomiczna - jest często skutkiem sytuacji społeczno - ekonomicznej kraju! I nie da się wyeliminować skutków kiedy nie znikną ich przyczyny!!!

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2016-01-18 11:14) Zgłoś naruszenie 60

  Z dzisiejszego numeru DGP: RPO: Komornik nadal zajmie rachunek bankowy osoby, która nazywa się jak dłużnik [ ... ]. W moim mieście jest siedem osób z moim imieniem i nazwiskiem! Ale też nie mogę zasnąć z lęku, że moje nieskuteczne państwo pozwoli przestępcy wziąć kredyt - w sklepie lub w banku, bo nie chronione są moje dane, a banki jakimś cudem udzielają kredytów bez poświadczenia zarobków i bezpiecznych żyrantów, jak to za "komuny" bywało... TAKIE SYTUACJE [ NIE]PRAWNE SĄ Z DEFINICJI - I PRAKTYKI - PRZEMOCĄ EKONOMICZNĄ, bo moberem jest niesprawne państwo, a ofiarą przemocy jest bezsilny obywatel!

  Odpowiedz
 • Polak(2016-01-18 17:18) Zgłoś naruszenie 00

  kolejne niemieckie oszustwo. Przemoc germańską

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane