statystyki

Służebność przesyłu: Obciążenie działki może być węższe niż obszar ochronny

autor: Michał Culepa14.01.2016, 07:39; Aktualizacja: 14.01.2016, 10:36
działka

Uczestnik postępowania ostatecznie zgodził się na ustanowienie służebności zgodnie z ustaleniami biegłego sądowego: 45,5 x 6 m.źródło: ShutterStock

Służebność przesyłu nie musi pokrywać się ze strefą ochronną wokół funkcjonującej instalacji, takiej jak rurociąg czy linia energetyczna – uchwalił Sąd Najwyższy.

Wniosek o ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu złożyła do sądu Łucja P. Na jej działkach, pod ziemią, znajdował się bowiem gazociąg zajmujący pas o szerokości około 6 m i długości ponad 45,5 m. Taki mniej więcej rozmiar gruntu pod służebność wskazał powołany przez sąd biegły geodeta. Z tymi ustaleniami nie zgodziła się jednak wnioskodawczyni. Wsparta opinią rzeczoznawcy majątkowego twierdziła, że służebność powinna obejmować kilkakrotnie większą powierzchnię: oprócz strefy bezpośrednio nad gazociągiem także strefę ochronną wzdłuż niego – strefę kontrolowaną, o szerokości łącznej nie 3 m, ale aż 30 m (po 15 m w lewo i prawo od osi gazociągu). Swoje wnioski oparła na przepisach rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie (Dz.U. z 2013 r. poz. 640).

Zgodnie z par. 10 tego rozporządzenia, nad czynnymi gazociągami należy wyznaczyć strefy kontrolowane, w których nadzorowi podlegałyby wszelkie działania, które mogłyby spowodować uszkodzenie gazociągu. W szczególności w takich strefach zabronione jest wznoszenie obiektów budowlanych. Ponadto par. 110 przewiduje, że dla instalacji wybudowanych przed 12 grudnia 2001 r. (tak jak w przypadku gazociągu na posesji Łucji P.) stosuje się strefy kontrolowane o szerokości właśnie 30 m.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane