statystyki

Służebność przesyłu: Obciążenie działki może być węższe niż obszar ochronny

autor: Michał Culepa14.01.2016, 07:39; Aktualizacja: 14.01.2016, 10:36
działka

Uczestnik postępowania ostatecznie zgodził się na ustanowienie służebności zgodnie z ustaleniami biegłego sądowego: 45,5 x 6 m.źródło: ShutterStock

Służebność przesyłu nie musi pokrywać się ze strefą ochronną wokół funkcjonującej instalacji, takiej jak rurociąg czy linia energetyczna – uchwalił Sąd Najwyższy.

Wniosek o ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu złożyła do sądu Łucja P. Na jej działkach, pod ziemią, znajdował się bowiem gazociąg zajmujący pas o szerokości około 6 m i długości ponad 45,5 m. Taki mniej więcej rozmiar gruntu pod służebność wskazał powołany przez sąd biegły geodeta. Z tymi ustaleniami nie zgodziła się jednak wnioskodawczyni. Wsparta opinią rzeczoznawcy majątkowego twierdziła, że służebność powinna obejmować kilkakrotnie większą powierzchnię: oprócz strefy bezpośrednio nad gazociągiem także strefę ochronną wzdłuż niego – strefę kontrolowaną, o szerokości łącznej nie 3 m, ale aż 30 m (po 15 m w lewo i prawo od osi gazociągu). Swoje wnioski oparła na przepisach rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie (Dz.U. z 2013 r. poz. 640).

Zgodnie z par. 10 tego rozporządzenia, nad czynnymi gazociągami należy wyznaczyć strefy kontrolowane, w których nadzorowi podlegałyby wszelkie działania, które mogłyby spowodować uszkodzenie gazociągu. W szczególności w takich strefach zabronione jest wznoszenie obiektów budowlanych. Ponadto par. 110 przewiduje, że dla instalacji wybudowanych przed 12 grudnia 2001 r. (tak jak w przypadku gazociągu na posesji Łucji P.) stosuje się strefy kontrolowane o szerokości właśnie 30 m.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane