Jasna odpowiedzialność i lepsza walka z przestępczością. Takie mają być efekty nowej ustawy o prokuraturze - mówił w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jutro projektem zajmie się Sejm.

Wiceminister Jaki podkreślił, że najważniejszym elementem nowych przepisów jest powrót do zasady, że minister sprawiedliwości równocześnie ma pod sobą prokuraturę. "Wreszcie będzie czytelna odpowiedzialność, w związku z tym władza będzie skuteczna" - mówił gość Jedynki. Jak podkreślił, ostatnio nie było wiadomo, kto odpowiada za działalność prokuratury, wobec czego była ona nieskuteczna - na przykład w sprawie Amber Gold.

Ustawa wprowadza nową strukturę prokuratury. Generalną ma zastąpić krajowa, pod nią będą regionalne. Wrócą też wydziały do spraw przestępczości zorganizowanej, co ma być pomocne zwłaszcza w wykryciu przestępców "w białych kołnierzykach".

W ustawie ma się też znaleźć "nowatorskie rozwiązanie" w sprawie walki z terroryzmem. To będzie ważne, gdy to zagrożenie "puka do drzwi" - mówił gość Jedynki - a Polska organizuje w tym roku szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży.