statystyki

Namiot to nie budowla, nie wymaga pozwolenia

autor: Joanna Pieńczykowska15.01.2016, 21:00; Aktualizacja: 15.01.2016, 21:51
namiot, przyjęcie

Spór dotyczył namiotu, który został rozstawiony przy lokalu gastronomicznym.źródło: ShutterStock

TEZA: Namiot nie jest obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowlanego. Jego ustawienie nie wymaga dokonania zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę.

Sygn. akt II SA/Gl 672/15

WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO W GLIWICACH

z 4 listopada 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Spór dotyczył namiotu, który został rozstawiony przy lokalu gastronomicznym. Miał on wymiary 5 na 5 m, metalową konstrukcję, powłokę ze sztucznego tworzywa. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego uznał, że ustawienie namiotu nie zostało poprzedzone ani zgłoszeniem, ani uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zażądał od inwestora rozbiórki.

W ocenie organu nadzoru namiot stanowił obiekt budowlany – budowlę. Za niewystarczające uznał tłumaczenie inwestora, że zgłosił on sporny obiekt do komisji estetyki przestrzeni miejskiej - komórki organizacyjnej wydziału architektury urzędu miasta - i zyskał jej akceptację. Zdaniem kontrolerów wzniesienie spornego namiotu jako tymczasowego obiektu budowlanego wymagało zgłoszenia do nadzoru budowlanego. Wywodząc dalej – organ uznał, że skoro namiot stał w ogródku dłużej niż 120 dni, to jego ustawienie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego utrzymał decyzję w mocy. Inwestor odwołał się do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

UZASADNIENIE

WSA w Gliwicach przyznał rację inwestorowi. Uznał, że namiot to konstrukcja przeznaczona do wielokrotnego składania i rozkładania za pomocą przygotowanych przez producenta gotowych elementów. Jego montaż i demontaż (trwający kilkanaście-kilkadziesiąt minut) nie może w żadnym przypadku być uznany za roboty budowlane. Sąd dodał, że przyjęcie wykładni organów administracji dotyczącej pojęcia obiektu budowlanego mogłoby prowadzić do absurdalnych wniosków. Jeśli bowiem namiot uznany za tymczasowy obiekt budowlany jest ustawiany na okres powyżej 120 dni – to traciłby walor tymczasowości. Zatem jego rozłożenie (trwające kilkanaście minut!) wymagałoby uzyskania pozwolenia na budowę (zatwierdzenia projektu budowlanego), inwestor zaś musiałby zatrudnić kierownika budowy (lub kierownika robót) i umieścić odpowiednią tablicę informacyjną. W ocenie składu orzekającego taka wykładnia jest niedopuszczalna.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • pastuch(2016-01-16 12:39) Zgłoś naruszenie 182

  Uparty szkodnik.Ilu takich hamulcowych zadekowało się w urzędach i jak ich się dobiera?

  Odpowiedz
 • cde(2016-01-16 06:44) Zgłoś naruszenie 1511

  kiedy wreszcie odejdą P,O..lscy -P.O...lskie przygłupy z urzędów

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gazeer(2017-06-28 14:56) Zgłoś naruszenie 81

  Jk się da kretynowi pieczątkę albo szlaban do obsługi to takie są skutki.

  Odpowiedz
 • al(2020-06-10 15:08) Zgłoś naruszenie 00

  to jest jakis koszmar. a jeszce smieszniejsze ze ludzie na swoich dzialkach nic nie moga bez pozwolenia.niedlugo basenik gumowy bedzie z licencja. jedyny ratunek dla ludzi i gospodarki to konfederacja i likwidacja tych chorych uregulowan.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane