statystyki

Noc sylwestrowa, 1 stycznia za kółkiem i diody alkomatu

autor: Ewa Maria Radlińska04.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 04.01.2016, 07:00

To było tylko 5 drinków z wódką na przywitanie nowego roku. Można było zamówić taksówkę, ale po co skoro auto stało pod blokiem. No i noworoczna przejażdżka zakończyła się wyrokiem: praca na cele społeczne i zakaz prowadzenia pojazdów na rok.

To była prosta i powszechnie znana historia: 31 grudnia 2014 r., około godziny 21:00 młody mężczyzna (28 lat), przedstawiciel handlowy przyjechał samochodem do znajomych na zabawę sylwestrową. Pił drinki z wódką. Następnego dnia około godziny 12:00 postanowił wracać już do siebie i wsiadł do auta. Został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy policji.

Pomiary trzeźwości

Został wówczas poddany badaniu stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym AlcoQuant 3020. Jest to jeden z trzech rodzajów urządzeń wykorzystywanych przez policję. O godzinie 13:07 i 13:22 zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosiła 0,34 mg/l. Następnie mężczyzna został przewieziony do komisariatu policji, gdzie poddano go badaniom urządzeniem stacjonarnym Alkometr A2.0. O godzinie 13:59 miał 0,40 mg/l w wydychanym powietrzu, a o 14:13 0,41 mg/l. Noworoczny kierowca przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Ale wyjaśnił, że około godziny 12:00, będąc jeszcze u kolegi, sprawdził stan własnej trzeźwości alkomatem nieatestowanym, nie posiadającym homologacji, który pokazywał na wyświetlaczu za pomocą diod koloru czerwonego, zielonego i pomarańczowego stan trzeźwości. Po dwukrotnym dmuchnięciu w alkomat otrzymał wynik zielony, co przekonało go, że może prowadzić pojazd. No i sam wynik policyjnej kontroli - jak wyjaśniał - jest zagadkowy, ponieważ spożył w noc sylwestrową jedynie około pięciu drinków z wódką, które przygotowywał gospodarz. O godzinie 2:00 położył się spać, wstał o godzinie 8:00 i zjadł śniadanie. Można też dodać, że mężczyzna nie był dotąd karany.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane