statystyki

Spółka Skarbu Państwa nie musi odpowiadać na wszystkie pytania

autor: Michał Culepa30.12.2015, 07:08; Aktualizacja: 30.12.2015, 11:09

Dysponowanie majątkiem publicznym nie przesądza o obowiązku udzielania odpowiedzi w trybie informacji publicznej. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki wytoczył Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych dwóm spółkom z grupy Polskich Kolei Państwowych – PKP SA i PKP Cargo. Chodziło o przekazanie związkowi w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.) danych dotyczących elementów infrastruktury kolejowej znajdujących się w posiadaniu i zarządzie PKP, a udostępnionych spółce PKP Cargo zarówno na mocy zawartych umów dzierżawy, jak i w trybie bezumownym.

Związek motywował swoje żądanie tym, że PKP SA i PKP Cargo chociaż działają jako spółki prawa handlowego, w istocie wykonują zadania publiczne polegające na organizowaniu i prowadzeniu przewozów kolejowych. Tymczasem zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy do udostępniania informacji publicznej obowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym. „Taki sam obowiązek ciąży też na osobach prawnych, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą” – stwierdził związek.

PKP SA i PKP Cargo odmówiły udzielenia informacji, powołując się na art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Stanowi on, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Związek skierował więc do sądu pozew o udostępnienie żądanych danych jako informacji publicznej. W sądach I i II instancji organizacja pracodawców kolejowych uzyskała korzystne orzeczenia – spółki PKP zostały zobligowane do udzielenia stosownych informacji. Apelacja spółek PKP została także odrzucona przez sąd apelacyjny.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane