statystyki

Spółka Skarbu Państwa nie musi odpowiadać na wszystkie pytania

autor: Michał Culepa30.12.2015, 07:08; Aktualizacja: 30.12.2015, 11:09

Dysponowanie majątkiem publicznym nie przesądza o obowiązku udzielania odpowiedzi w trybie informacji publicznej. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki wytoczył Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych dwóm spółkom z grupy Polskich Kolei Państwowych – PKP SA i PKP Cargo. Chodziło o przekazanie związkowi w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.) danych dotyczących elementów infrastruktury kolejowej znajdujących się w posiadaniu i zarządzie PKP, a udostępnionych spółce PKP Cargo zarówno na mocy zawartych umów dzierżawy, jak i w trybie bezumownym.

Związek motywował swoje żądanie tym, że PKP SA i PKP Cargo chociaż działają jako spółki prawa handlowego, w istocie wykonują zadania publiczne polegające na organizowaniu i prowadzeniu przewozów kolejowych. Tymczasem zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy do udostępniania informacji publicznej obowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym. „Taki sam obowiązek ciąży też na osobach prawnych, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą” – stwierdził związek.

PKP SA i PKP Cargo odmówiły udzielenia informacji, powołując się na art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Stanowi on, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Związek skierował więc do sądu pozew o udostępnienie żądanych danych jako informacji publicznej. W sądach I i II instancji organizacja pracodawców kolejowych uzyskała korzystne orzeczenia – spółki PKP zostały zobligowane do udzielenia stosownych informacji. Apelacja spółek PKP została także odrzucona przez sąd apelacyjny.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane