statystyki

Dom wybudowany na cudzym gruncie należy do właściciela działki

autor: Jan Ludwikowski22.12.2015, 18:00
Wykup działki uzasadniają stosunki rodzinne, co ma miejsce w sytuacji czytelnika.

Wykup działki uzasadniają stosunki rodzinne, co ma miejsce w sytuacji czytelnika.źródło: ShutterStock

Zbudowałem dom na działce należącej do mojego teścia – opowiada pan Błażej. – Wkrótce po zakończeniu prac relacje między nami znacznie się pogorszyły. Podczas ostatniej kłótni ojciec mojej żony wspomniał, że nieruchomość jest jego własnością i może w każdej chwili zażądać, abyśmy się wyprowadzili. Przecież postawiłem dom za własne pieniądze i teść nie ma do niego żadnych praw – denerwuje się czytelnik.

Niestety, pan Błażej się myli. Dom wybudowany na cudzej działce staje się własnością osoby, do której należy grunt. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z podstawową zasadą prawa cywilnego budynki postawione na nieruchomości stają się jej częścią składową. Oznacza to, że chociaż czytelnik poświęcił wiele pracy i pieniędzy na wybudowanie domu, nie stał się z chwilą wzniesienia jego właścicielem.

Jednak teść pana Błażeja nie może tak po prostu zażądać, aby zięć opuścił sporną nieruchomość. Do wybudowania domu na cudzej działce niezbędny jest tytuł prawny. Wystarczy dzierżawa lub użytkowanie. Właściciel gruntu nie ma prawa z dnia na dzień rozwiązać umowy, o ile czytelnik postępuje zgodnie z jej postanowieniami.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane