14 grudnia w siedzibie Sądu Najwyższego odbył się finał II edycji konkursu polegającego na symulacji postępowania arbitrażowego. Zwycięzcami zostali: Alicja Kwiatkowska i Krzysztof Stefanowicz ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie.

W finałowej rozprawie, odbywające się pod czujnym okiem trzech sędziów: doktora nauk prawnych mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, adwokata Piotra Sadownika oraz Tomasza Wlazło udział wzięli przedstawiciele dwóch warszawskich liceów. Konkurentami zwycięzców była para uczennic z XXXIII liceum im. Mikołaja Kopernika.

Mecenas Wąsowski ogłaszając wyniki przyznał, że „nie było istotne, kto ma rację w tym sporze oraz to, kto naprawdę wygrał. Istotą oceny sądu/trybunału było to, kto lepiej się zaprezentował”.

Specjalnie doceniony przez sędziów został Krzysztof Stefanowicz i jego zaangażowanie w rozgrywkę.

Zdaniem Piotra Sadowicza na szczególną pochwałę zasługiwał ogrom pracy, jaki uczestnicy włożyli w swoje wystąpienia. Prawnik docenił także profesjonalizm uczestników „Przyjemność w słuchaniu wypowiedzi na rozprawie nie dotyczyła tylko retoryki”. Także merytorycznie było bardzo dobrze – przyznał. Podkreślał, że cieszy go fakt iż tak wiele młodych ludzi jest zainteresowanych arbitrażem. Doceniono także poziom rywalizacji. „Bardzo się cieszymy, że młodzi ludzie interesują się arbitrażem, jako alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów (…). My już w chwili obecnej czujemy się zagrożeni, bo tak naprawdę za chwilę okaże się, że nie jesteśmy do niczego potrzebni, bo są za nami czy już przed nami ludzie tak znakomici, czy tak znakomicie przygotowani, że będziemy musieli się od Was uczyć”.

W ogłoszeniu wyników uczestniczyła I prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf, która pogratulowała finalistom i organizatorom. Konkurs nazwała ”wielką promocją prawa, jako dziedziny, która organizuje państwo i społeczeństwo i jest bardzo potrzebna. Jest to także wielka promocja fachowości doskonałych prawników w przyszłości”. Profesor podziękowała inicjatorom konkursu za wspaniałą idee.

Mecenas Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, który pełnił rolę obserwatora wyraził swoją ogromną radość rosnącym zainteresowaniem wśród młodego pokolenia. Pochwalił także pomysł przeprowadzania symulacji rozpraw. Przypomniał, że nie jest to jedyny tego typu konkurs. Sąd Arbitrażowy, któremu przewodniczy organizuje Draft Common Frame of Reference Warsaw International Arbitration Moot, ponadto są przeprowadzane symulacje postępowań arbitrażowych dla studentów.

-Przeprowadzenie tego typu konkursów już na etapie liceum bardzo rozwija kulturę rozstrzygania sporu. Pozwala także skompensować deficyt licealny w zakresie wystąpień publicznych i publicznej debaty – dodał.

Zwycięzcy przyznali, że ich przygotowania trwały od maja. Z uwagi jednak na inne zobowiązania, nie miały ciągłego charakteru. „W sumie szykowaliśmy się dwa tygodnie” – podsumował Stefanowicz.

Tegoroczna edycja była II w historii wydarzenia. Inicjatorka I edycji – Paulina Węgrzynowicz wyjaśniła, że inspirowała się symulacjami, odbywającymi się za granicą, a także konkursem przeprowadzanym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Głównym zamiarem było umożliwienie zainteresowanym osobom sprawdzenia swoich sił w arbitrażu.

Dyrektorka liceum im. Kopernika zapowiedziała kolejną edycję wydarzenia.