Akademia Sukcesu to cykl spotkań organizowanych przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Do tej pory w ramach cyklu studenci WPiA UW rozmawiali z absolwentami prawa tej uczelni, którzy osiągnęli wybitne sukcesy zawodowe. W trakcie tych spotkań studenci mogli poznać szerokie spektrum perspektyw związanych z ich zawodową przyszłością.
Od tego spotkania formuła się zmieniła. – Postanowiliśmy zapraszać teraz prawników do dyskusji merytorycznej – tłumaczy Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna DGP. Na pierwszy ogień poszedł temat uchodźców. Do debaty na temat zagrożeń wyzwań i szans na zbudowanie nowego modelu polityki migracyjnej zostali zaproszeni studenci oraz goście: dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, oraz dr Patrycja Grzebyk, adiunkt w Zakładzie Studiów Strategicznych Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Debatę poprowadzili Jadwiga Sztabińska i Krzysztof Zasada z radia RMF FM.
– Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, o jakim kryzysie mówimy. Kogo on dotyczy. Często zamiennie pojawiają się określenia „kryzys uchodźców” i „kryzys imigracyjny”, a tak naprawdę są to dwa odrębne pojęcia, które wiążą się z różnymi zobowiązaniami państwa – podkreślała dr Grzebyk.