Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do wiceprezesa Rządowego Centrum Legislacji Roberta Brochockiego z prośbą o udzielenie informacji na temat przyczyny nieopublikowania w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r.

Tego dnia TK orzekł, że wybór trzech nowych sędziów w miejsce tych, których kadencja upłynęła 6 listopada został dokonany zgodnie z konstytucją. Pozostałą dwójkę wybrano już z naruszeniem ustawy zasadniczej.

Zgodnie z art. 190 ust. 2 zd. 1 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony ( w tym wypadku w Dzienniku Ustaw).

Stosownie bowiem do art. 190 ust. 3 zd. 1 konstytucji, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

RPO zwraca jednocześnie uwagę, że uchwały dotyczące wyboru pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które były rozpatrywane w godzinach wieczornych na posiedzeniu Sejmu 2 grudnia 2015 r., zostały jeszcze tego samego dnia podpisane cyfrowo w RCL i opublikowane w Monitorze Polskim.

W ocenie rzecznika, z uwagi na fundamentalne znaczenie ustrojowe wyroku TK, powinna zostać zachowana "tego samego rodzaju niezwłoczność" co do jego publikacji, jak w przypadku wskazanych wyżej uchwał Sejmu.

PS/źródło: RPO